Şiirin, Sanatın Ve Müziğin Şehri: Leipzig

Genel kültür kategorisine 7 Ekim, 2017 tarihinde eklendi, 48 defa okundu

Eski fuarları ve pazarları ile ünlü Leipzig şehri, Sakson Ovası’nda Weisse Elster ve Pleisse nehirlerinin kavşağında yer alır. Önemli ticaret yollarında bulunan Leipzig, fuar tutma ayrıcalığından sonra önemli bir ticari güç haline geldi ve sonunda Dresden’den sonra Saksonya’nın önde gelen kenti oldu.

Aynı zamanda sanat, kültür ve öğrenimin yanı sıra kitap ticareti için önemli bir merkez haline geldi. Eski mirası olan yayınevleri, büyük kütüphaneler (Alman Kütüphanesi dahil) ve Uluslararası Kitap Fuarı’nda da görüldüğü gibi, bu miras yaşıyor. Bugün, doğu Almanya’daki en popüler turistik mekanlardan biri olan Leipzig, zengin kültürel ve müzik mirası sayesinde yaşanacak Avrupa’nın en iyi şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Milletler Savaşı Anıtı 

Leipzig Milletler Savaşı Anıtı-Battle of Nations Monument

Leipzig’in en önemli anıtlarından biri ve Wilhelmine mimarlık okulunun önde gelen bir örneği, Muhteşem Uluslar Savaşı Anıtı’dır. 1913 yılında tamamlanan bu ihtişamlı yapı, 20. yüzyılın başında tercih edilen anıtsal tarzda inşa edilmiş ve Napolyon’un Leipzig’deki Milletler Savaşı’nda yenilgisinin 100. Yıldönümünü anmak için görevlendirilmiştir. Yükseklikte bir izleme platformu bulunmaktadır 91 metredir ve üste 500 adımlık bir tırmanış olmasına rağmen muhteşem manzaralar için buna değer. Bilgilendirici İngilizce dil rehberli ve sesli turlar mevcuttur.

Eski Belediye Binası

Leipzig Eski Belediye Binası

Leipzig’deki Markt, yüzyıllarca kent yaşamının merkezi olan, 1556’da inşa edilmiş bir Rönesans binası olan Old City Hall’un (Rathaus) hakimiyeti altındadır ancak daha sonraki yüzyıllarda çok değişmiştir. Barok taçlı kule, ana girişin üzerine asimetrik olarak yerleştirilir; bunun üstünde, geleneksel kostümlerde trompetçileri içeren kamuya açıklama ve bildiriler için kullanılan çatı balkon bulunmaktadır. Cephelerdeki sütunlar 1907’de inşa edilmiş ve bir zamanlar burada duran ahşap dükkanları ve kabinleri yerini almıştı ve içeride Leipzig’in tarihine adanmış bir müze var.

Aziz Thomas Kilisesi

Leipzig Aziz Thomas Kilisesi

Leipzig Markt’ının güneybatısında, dünyaca ünlü St. Thomas Korosu’nun evi olan St. Thomas Kilisesi (Thomaskirche) bulunur. 1212’de bir Augustinian evinin kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı daha sonraki yüzyıllarda çok değişmişti ve 15. yüzyılda Yukarı Saksonya tarzında Geç Gotik bir salon-kilise biçimi kullanıldı. Batı cephesi, 1872-1889 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarına dayanıyor. Martin Luther burada 1539’da vaaz verdi ve Johann Sebastian Bach, 1723-1750 yılları arasında kilisenin koridor sahibi oldu (kalıntıları buraya yerleştirildi). Kilisenin karşısında Bach Araştırma Enstitüsü, Anıtı ve Bach Arşivleri’nin evi olan Bosehaus vardır.

Grassi Müzesi

Grassi Müzesi 1895 yılında kurulmuş ve 1929’da bugünkü evine taşınmıştır. Bina, kent etnografyası, uygulanmış ve dekoratif sanatlar ve müzik aleti koleksiyonlarında yer alan üç mükemmel müzedir. Müziksel Enstrüman Müzesi ziyaretçiler için özel bir favori ve Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar aletler ve ayrıca sağlam sesli laboratuvarlar ve kapsamlı arşivler içerir. Şehrin etkileyici tren istasyonuna yürüyüşe çıkmayı unutmayın. 1915 yılında inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük demiryolu terminalidir.

Güzel Sanatlar Müzesi 

Leipzig Güzel Sanatlar Müzesi

Leipzig’in en yeni mimari harikalarından birinde bulunmasına rağmen, Güzel Sanatlar Müzesi (Museum der bildenden Künste) aslında 1837’de kuruldu ve yalnızca 2004’te yeni büyük evine yerleşti. Almanya’nın en önemli ulusal kültür kurumlarından biri olan Müze, Hollandalı, Alman ve İtalyan Masters’ın eserleri de dahil olmak üzere, Ortaçağ’dan bugüne 3,500’den fazla tabloya sahiptir. Müze, ilgi odağı olan sanatseverleri görmek için iyi bir kütüphaneye sahip.

Naschmarkt ve Mädlerpassage

Leipzig Naschmarkt ve Mädlerpassage

Leipzig’deki Eski Belediye Binasının arkasında, 1556’da ortaya konan sessiz küçük bir kare olan Naschmarkt bulunur. Kuzey tarafında, 1678’den kalma Erken Barok bir yapı olan Eski Ticaret Borsası (Alte Handelsbörse), topluluk etkinlikleri için kullanılmaktadır. Naschmarkt’ın karşısında, birçok Mädlerpassage bulunur.

Aziz Nicholas Kilisesi organı

12. yüzyılda inşa edilmiş ve sonraki yüzyıllarda çeşitli stillerde önemli değişiklikler gösteren St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche) ziyaretçileri Leipzig’e etkilemeye devam ediyor. Göze çarpan 75 metrelik çarpıcı kulesinin yanı sıra, sevimli galerileri ve sunak parçaları ile zengin Neoklasik iç mekanı bulunur. Bu kilise de Bach tarafından gösterilerle süslendi ve ünlü organı, Avrupa’nın en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edildi. Kilise aynı zamanda 1989’da Doğu Almanya’da komünist yönetime karşı gösterilerin odak noktası olarak önemli bir rol oynadı.

Leipzig Üniversitesi

Augustusplatz’daki en baskın özellik, Leipzig Üniversitesi tarafından işgal edilen 34 metrelik bir binadır ve panoramik kafe 110 metredir. Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Almanya’nın en eski ikinci Leipzig Üniversitesi, 1409 yılında kuruldu ve binaların yüzde 60’tan fazlası 2. Dünya Savaşı’nda tahrip edildi. Bugün, üniversite Leipzig’in en önemli mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır: Mısır Müzesi, Müzik Enstrümanları Müzesi, Antikalar Müzesi ve Orta Çağ’dan kalma sayısız tablo ve heykel ile Üniversite Sanat Koleksiyonu. Konferans tiyatrosunda 1836’dan beri Schinkeltor ve eski üniversitenin, Augusteum’un varlığını sürdüren girişi yer alıyor. Yakındaki ilgi çekici nokta, eski Moritzbastei, 1515 yılına dayanan bir kaledir ve şehrin eski surlarının tek kalıntısıdır.

 

Leipzig Botanik Bahçesi

Üniversitedeki Botanik Bahçesi, yerel olarak Leipziger Botanische Gärten olarak bilinir ve 1877’de tıbbi bir bitki bahçesi olarak başlamış ancak aslında köklerini 1542’ye kadar geride bırakabilir. II. Dünya Savaşı sırasında harabiyetine rağmen, bu dokuz dönümlük alan, Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Güney Amerika’dan örneklerle 7.000 bitki türü. Herhangi bir ziyaretin önemli bir noktası, dünyanın dört bir yanından gelen subtropikal ve tropik bitkiler içeren büyük seraları keşfetmektir. Leipzig Hayvanat Bahçesi, 1878 yılından beri var olan bir hayvanat bahçesi niteliğindedir. 56 dönüm araziyi kapsayan bu eğlenceli cazibe, 850 farklı türe sahiptir ve benzersiz hayvan barınakları ve ıslah programları ile ünlüdür.

Neues Gewandhaus

Leipzig Neues Gewandhaus

Leipzig’deki üniversitenin hemen doğusunda, dünyaca ünlü Gewandhaus Orkestrası’nın görkemli evi olan Gewandhaus vardır. Antik tiyatro benzeri Grosser Saal (Schuke organı) ve Kleiner Saal’ın bulunduğu üç katlı salon, modern sanatçılar tarafından birçok resim ile süslenmiş ve mükemmel akustiği ile ünlüdür. Birinci sınıf konser programına ek olarak, çok sayıda eğitimsel ve özel etkinlikler burada barındırılıyor.

Yeni Belediye Sarayı (New Town Hall)

Leipzig’in Eski Kenti’nin güneybatı köşesinde görkemli bir şekilde duran Yeni Belediye Sarayı – Neues Rathaus, Alman Geç Rönesansı tarzında anıtsal bir yapı. 1905 yılında tamamlanan bu büyük yapı, eski kale parçalarının 115 metre yüksekliğindeki merkezi kuleye dahil edilmesiyle, 13. yüzyıl Pleissenburg bölgesini işgal etmektedir.

Mendelssohn Heykeli

Leipzig Mendelssohn Heykeli

Leipzig’deki Mendelssohn Evi, büyük besteci Felix Mendelssohn’un otantik olarak muhafaza edilen tek konutudur. Başlangıçta 1844 yılında inşa edilen ev orijinal planlara dayanarak çok sayıda restorasyona tabi tutulmuş ve birçok eser ve kişisel objeler barındırıyor. Besteciyle ilgili daha fazla bilgi, evde bulunan yazılı belgelerde, belirli eserlerle ilgili sergilere ve sergilere göre sergilenmektedir. Düzenli pazar konserlerinin bir dizi katılmaya de değer (ek giriş ücretleri gerekli). Aziz Thomas Kilisesi’nin dışında Mendelssohn’un bir heykeli görülebilir.

Alman Kütüphanesi

1914-16 arasında inşa edilen etkileyici Alman Kütüphanesi (Deutsche Nationalbibliothek), Almanca kitaplar ve yayınlar tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulmuştur. Alman edebiyatı ve mektuplara ithafen Alman Kitap ve Yazı Müzesi de barındırıyor. Bina aynı zamanda ülkeyle ilgili Germen kayıtlarının bir arşivi olan Alman Müzik Arşivi’nin deposudur. Rehberli turlar İngilizce dilinde mevcuttur.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.