Terzi Ne İş Yapar?

Genel kültür kategorisine 4 Ekim, 2017 tarihinde eklendi, 37 defa okundu

Terzilik her ne kadar sadece bir esnaflık olarak görülen meslek grubu olsa da aslında büyük bir sanat ve yetenek isteyen meslek grupları arasında yer almaktadır.

Terziler eski zamanlarda sadece kıyafet yada ihtiyaçlara göre küçük çaplı eşyaların dikim ve onarımını yapmaktaydılar. Ama her geçen gün tekstil alanında yapılan değişiklikler ve büyümeler terzi meslek gruplarına olan ilgiyi arttırmış durumdadır. Terziler belirli bir atölye yada dikim evlerinde kesim ve dikim işlerini yürüten kişilerdir. Aynı zamanda terziler kişiye özel vücut hatlarına göre kıyafetlerde dikmektedirler.

Sadece kıyafet dikimi yapmayan terziler ayrıca çanta, nevresim, örtü gibi daha birçok farklı günlük yaşantıda kullanılan eşyaları da dikmektedirler. Günümüzde terzilik mesleği oldukça popülerleşmiş ve eskiye nazaran dikilen ürün çeşitliliğini arttırmış durumdadır. Kişilerin kendi isteklerine göre her türlü giysi ve kıyafetleri diken terziler ayrıca modaya da büyük katkılar sağlamaktadırlar.

Terzilerin İş Alanları Nerelerdir ?

Önceleri sadece kendi atölye ya da dikim evlerinde hizmet veren terziler gelişen ve büyüyen endüstri ve tekstil sektöründe artık daha büyük çaplı ve daha iyi hizmetler verebilecekleri alanlar bulabilmektedirler. Terzilerin iş alanlarına bakıldığında kimisinin sadece kişiye özel oldukları da görülmektedir. Bu türlü hizmet veren terziler sadece özel müşterilere sahip olup onların istedikleri şekilde dikimler yapan kişilerdir. Bunların haricinde küçük, orta çaplı ve büyük çaplı tekstil işletmelerinde de kendilerine yer bulan terziler bulunmaktadır. Bu türlü hizmetler veren terziler hem kendi yetenekleri sayesinde hem de gelişen teknolojik ürünlerin yardımı ile günlük oldukça fazla üretim yapabilmektedirler. Ayrıca sadece giyim veya tekstil işletmeleri olmayıp çanta, kemer, aksesuar gibi ürünleri üreten firmalarda da yine terzilere ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda eskide olduğu gibi küçük çaplı bir atölye veya dikim evlerinde terzilik mesleklerini devam ettiren kişilerde mevcuttur. Bu kişiler büyük üretimlerin yanı sıra sadece kıyafet dikimi ve kesimi işlerini yapmaktadırlar. Fakat sayıları diğer terzilere oranla oldukça düşüktür. Bunun sebebi ise nüfusun ve ihtiyacın daha da artmasıdır.

Etiketler :

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.