Egıtım Bölümü

Egitim kategorisine 12 Temmuz, 2007 tarihinde eklendi, 11 defa okundu

EGITIM BÖLÜMÜ

Genç gazetecileri arastirmacilik aliskanligiyla meslege kazandirmak, insanlarin düsündüklerim yaziya dogru aktarmalarim saglamak, bilgilerini yenilemek ya da çagdas bilgiyle donanmalarina olanak saglamak amaciyla olusturulan um:ag Egitim Bölümünün çalismalari dört baslik altinda toplanmaktadir:

l) Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programı

Arastirmaci Gazetecilik Egitimi, um:ag in en önemli programlarindan biridir. Bu programin amaci; “Dünya ve Türkiye’yi bilen, gelismeleri dogru algilayan, sorgulayan ve degerlendiren, meslek ilkelenne ve topluma saygili, toplumsal sorumluluk tasiyan, Ugur Mumcu’nün arastirmaci çizgisin! sürdürecek olan gazeteciler yetistirmek” tir.

Program, yogun kuramsal egitimi ve devaminda gazetelerde verilecek mesleki deneyimi kapsamaktadir. Burslu sürdürülen Arastirmaci Gazetecilik Egitimine 1995 yilinda baslanmistir. Yüksekögrenim görmüs adaylar arasindan seçilen ögrencilere, bir ay süren kuramsal egitim sonunda, bu ögrenciler Cumhuriyet, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde mesleki deneyimlerim gelistirmisler ve Haziran ’96 da Arastirmaci Gazetecilik Egitim Programinin ilk mezunlari olmuslardir.

ikinci Arastirmaci Gazetecilik Egitimi, 6 Ocak – 28 Subat 1997 tarihleri arasinda gerçeklestirilmistir. iki aya çikarilan kuramsal egitim süresini tamamlayan ögrenciler Radikal gazetesinin de dahil oldugu dört büyük gazetede 3 Agustos 1997 tarihine kadar staj yaparak mezun olmuslardir.

Üçüncü Arastirmaci Gazetecilik Egitimi, 16 Subat-1 Mayis 1998 tarihleri arasinda tamamlanmistir. Bu programda kuramsal egitim iki buçuk aya çikarilmistir. Bu programda, kuramsal egitimi tamamlayan, arastirmaya yöneltilen ögrenciler çesitli gazetelerde staj yaparak mezun olmuslardir.

Dördüncü Arastirmaci Gazetecilik Egitimi kuramsal egitim süresi, Milli Egitim Bakanligi Talim Terbiye Kurulunca onaylanan program çerçevesinde üç buçuk aya çikartilmistir. Devaminda üç ay gazetelerde (Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Radikal) staj yapilmaktadir. Bu program Ekim 1999’da baslatilmistir.

Arastirmaci Gazetecilik Egitim Programi, arastirmaci gazetecilik, haber toplama teknikleri, haber yazma teknikleri, haber analiz, bilgi

kaynaklarina ulasma gibi konularin yani sira, kuramsal genel bilgileri içermektedir. Ögrencilere bu konular aktarilirken haber hazirlamalari da istenmekte ve uzman gazeteciler tarafindan bu haberler sinif ortaminda tartisilarak degerlendirilmektedir.

2) Hizmetiçi Eğitim Programları

Ugur Mumcu Arastirmaci Gazetecilik Vakfi, gazetecilik mesleginde arastirmaci, dürüst, bilgili adaylar yetistirmenin yani sira, çalisan gazetecilerin kendilerim yenileme olanaginin genel olarak çok sinirli oldugu gerçeginden hareketle, “gazeteci/erinin bildiklerin! gözden geçirmeleri ve güncellestirmeleri, yeni bilgiler edinerek gelisen ve degisen dünya ve Türkiye kosullarim izleyebilmeleri” amaci ile hizmetiçi egitim programlarim gündemde bulundurmaktadir.

Bugüne kadar Anadolu Ajansi için üç hizmetiçi egitim programi düzenlenmistir. Bunlar, l – 26 Nisan 1996, 12 Mayis – 6 Haziran 1997, 3 Mayis 1999 tarihlerinde toplam 55 Anadolu Ajansi gazetecisi için gerçeklestirilmistir.

3) Uluslararası Eğitim Çalışmaları

Egitim çalismalarinin uluslararasi düzeyde yayginlastirilmasi um:ag hedeflerinden bir digeridir. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Türkçe konusulan ülkelerdeki gazetecilerin arastirmaci gazetecilik yönünde egitimlerine katkida bulunmak, bu dogrultuda programlar gelistirmek, Ugur Mumcu Vakfinin uluslararasi düzeydeki çalismalarinin basinda gelmektedir. Bu kapsamda, Basin Yayin Genel Müdürlügü ve TiKA’nin katkilari ile “Türkçe Konusan Ülkeler Gazetecilik Semineri”, Aralik 1997’de istanbul Sepetçiler Kasrinda gerçeklestirilmistir.

Üç gün süren seminere Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Moldova ve Yugoslavya’dan gazeteciler katilmistir. Seminerde, Türk dili, haber dili olarak Türkçe, Türk basin tarihi, promosyon, teknolojinin basinda uygulanmasi gibi konular ele alinmis; Hürriyet, Milliyet ve Zaman Gazeteleri ziyaret edilerek basindaki son gelismeler katilanlara aktarilmistir.

Ugur Mumcu Arastirmaci Gazetecilik Vakfi, arastirmaci gazeteciligin basarili örneklerinin sergilendigi bati ülkelerinin deneyimlerini paylasmak, kendi ögrencilerine bu deneyimleri aktarabilmek amaciyla bu ülkelerin egitim kurumlari ile isbirligi kurmak üzere çalismalarim baslatmistir.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.