Okuma Ve Yazmanın

Egitim kategorisine 12 Temmuz, 2007 tarihinde eklendi, 9 defa okundu

Okuma ve Yazmanın

Yararları

Okuma ve yazma kişiye büyük kolaylıklar sağlar. İnsan daha önce başkalarından bölük pörçük, kulak dolgunluğu ile öğrenmek zorunda kaldığı bilgileri tek başına çeşitli kitapları okuyarak elde edebilir.

Okuma yazma bilmediği zamanlarda bir yakınına yazacağı mektubu, yazmayı bilen birine yazdırmak zorunda kalan insan, yazmayı öğrendikten sonra her dileğini kendi kalemiyle dile getirme mutluluğuna erer.

Öğrenmenin en sağlam ve yararlı yolu, kişinin doğrudan doğruya bilgi edinmesidir. Bu da okuyup yazarak gerçekleşir.

Cumhuriyetten önceki yıllarda eski harfleri öğrenmek zor olduğu için okuma-yazma bilenlerin sayısı da çok azdı. Öyle ki, bir ilçede ancak birkaç kişi okuma yazma bilirdi.

Büyük Atatürk, bilgisizliğin getirdiği kötülüklerin ulusu her alanda geri duruma düşüren nedenleri çok iyi değerlendirerek ulusa en kısa yoldan okuma yazma öğretmeyi amaç bildi. Yeni Türk harflerinin iki üç ay içinde öğrenilmesi onun ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

Atatürk’ün başlattığı okuma yazma seferberliğine iki üç yıldır yeniden hız verildi. İki yılda üç milyona yakın yurttaşımız okuma yazma öğrenmiş bulunmaktadır.

Bilgiyi, haberi ve toplumu yakından ilgilendiren sorunları gazete, dergi ve kitapları okuyarak öğrenmenin zevkine varan halkımız, Başöğretmenleri Atatürk’e minnet ve şükran duygularıyla doludur.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.