“deprem Öncesi Neler Yapılmalı?

Genel kültür kategorisine 12 Temmuz, 2007 tarihinde eklendi, 43 defa okundu

“DEPREM ÖNCESİ NELER YAPILMALI?

Deprem Durum Planı:

Deprem öncesine

Deprem sırasında

Deprem sonrasında

Deprem başladığı zaman nasıl hareket edeceğinizi ve nerelere saklanacağınızı önceden planlayın.

Bulunduğunuz mekanı dışarı çıkarken size engel olmayacak şekilde düzenleyin.

Kaçış yolunuzun üzerindeki sandalye,masa,saksı,tabure gibi cisimleri kaldırın.

Dışarı çıktığınızda nerede bekleyeceğinizi önceden belirleyin.

Deprem Durum Planı Uygulaması:

Yapmış olduğunuz planı çeşitli aralıklarla uygulayarak pekişmesini sağlayın. Böylece deprem sırasında ve sonrasında nasıl hareket edeceğiniz alışkanlık haline gelmiş olur.

Evinizin,işyerinizin ve okulunuzun tahliye planları için farklı senaryolar uygulayın.

“Tek kişiysek ne kadar sürede çıkarız? Eşimiz ve çocuklarımızla ne kadar sürede çıkarız? İşyerimizi ne kadar hızlı boşaltırız?” Bu soruların yanıtını bulmak için uygulama yapın. Uygulamayı yaşadığınız yerdeki(apartman,okul,işyeri) insanlara haber vererek yapın. Habersiz yapacağınız bir uygulama, yaşadığınız yerdeki insanların paniğe kapılmalarına neden olabilir.

NOT: Kitap Hayat Kurtarır!

Marangoza kenarları bir metre olan küp şeklinde bir tahta sandık yaptırın ve içini tıka basa kitapla doldurun. Sandık mutlaka masif tahtadan yapılmış olmalıdır. Sandığın içine doldurulan kitaplar hiçbir şekilde zarar göremez. Kitapla doldurulmuş sandığın çevresini çamaşır ipinden daha kalın bir naylon iple sıkıca sarın. Böylece, sandık darbelerle parçalansa bile ,ip kutunun dağılmasını önleyecektir. İçi kitap dolu sandığı evdeki kolonlardan herhangi birinden bir metre uzağa yerleştirin. Deprem anında sandığın yanına sığının. Dizlerinizi karnınıza çekerek ve başınızı da dizlerinize dayayarak pozisyon alın. Sandığın üzerine devrilecek bir kolon ya da beton plaka sandığı en fazla 10-15 cm ezebilir. Sandığın yanında her durumda depremzedeye yetebilecek bir yaşama alanı kalır.(Not: Sandığı daha sağlam olur diye çivi vb. malzemelerle sağlamlaştırmayın. Sandığın üzerine bir şey düştüğünde, çiviler basınçla tahtadan fırlar ve depremzedeyi yaralayabilir. Kalın çamaşır ipi kullanın…)

Yaşadığınız Yerin Depreme Göre Düzenlenmesi:

Sağlık kuruluşları hariç, evinizde,işyerinizde ve okulunuzda jeneratör varsa, bunların otomatik olarak devreye girmesini önleyin. Otomatik olarak devreye giren jeneratörler doğalgaz sızıntısıyla birlikte patlamaya neden olabiliyorlar.

Bulunduğunuz mekanda üzerinize düştüğü zaman tehlike yaratabilecek gardırop, vitrin, kitaplık,portmanto vs. gibi ağır eşyaları monte ettirin.

Tavanlarda büyük avizeler varsa bunları daha sade lambalarla değiştirin. Vitrinlerde bulunan, tehlike yaratabilecek cam eşyaları alt gözlere alın. Mutfak dolaplarının üst gözlerinde bulunan çelik tencere, cam kavanoz vs. gibi tehlike yaratabilecek cisimleri mutfak tezgahlarının altına yerleştirin.

Elektrik, doğalgaz sistemlerinin periyodik kontrollerini yaptırın.

Binanızda hasar varsa, uzmanlara kontrol ettirerek, zarar gören yerleri onarın.

Bulunduğunuz yerde bina giriş kapılarının dışarı açılmasını sağlayın. Çünkü içeri doğru açılan kapılar panik anında sıkışmalara neden olmaktadır.

Tüp gazla çalışan banyo şofbenlerini kullanmadığınız zaman (tüplerini) kapalı tutun.

Deprem Çantası Çok Gerekli Değil!

Dünyanın hiçbir yerinde insanlar deprem sonrasında açlıktan ölmemiştir. Tam tersine, gelen yardımların çoğu her zaman yiyecek olur. Herhangi bir çantada yiyecek saklanması oldukça anlamsızdır.

Büyük bir deprem sonrasında insanların bir an önce dışarı çıkmaları gerekmektedir. Bu nedenle yazılan tüm malzemeleri doldurduğumuzda en az 15kg çekecek çantayı dışarı taşımak oldukça güçtür ve önemli zaman kaybına neden olacaktır. Deprem çantasıyla zaman kaybetmek yerine, eğer arabanız varsa arabanızın bagajına koyacağınız birkaç battaniye ve kışlık giysi yeterlidir. Arabanız yoksa kışlık giyeceklerinizi kapının kenarına asın ve çıkarken elinize alarak dışarı çıkın. Bunun dışında, büyük hacimli çantalar hazırlayarak evden çıkışınızı güçleştirmeyin. (Not:diğer bazı dokümanlardan yararlanarak elde ettiğim bilgiler sonucunda: yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir düdük(enkazda kalma ihtimali düşünülerek),bir el feneri,bir küçük pet şişe su bulundurmanız ve eğer varsa cep telefonunuzun daima şarjlı ve açık olması önerilmektedir.)

İlkyardım Eğitimi: Ailenizin ve yakın çevrenizin en azından temel yaşam desteği verebilecek ilkyardım eğitimi almasını sağlayın.

Deprem Sırasında Nasıl Davranılmalı?

Kesinlikle paniğe kapılmamalıyız! Deprem sırasında paniğe kapılmazsak hem kendimizin hem de yanımızda bulunanların yaşamlarını kurtarabilmek için daha sağlıklı kararlar verebiliriz.

Deprem Sırasında Bina İçinde Nasıl Davranılmalı?

İlk An: İlk sarsıntının hissedildiği anda zemin katlarda olanlar, daha önce yapmış oldukları “deprem durum planı”na uygun olarak en kısa sürede dışarı çıkmalıdırlar. Depremin ilk sarsıntısını hissettiniz, sarsıntı sonra hafifledi. Bu asıl deprem şokunun öncüsü olabilir ve genellikle de böyle olmuştur. İlk sarsıntıdan asıl şoka kadar geçecek olan birkaç saniye size çok önemli bir avantaj sağlayabilir. Bu kısa süreyi paniğe kapılmadan değerlendirmenin ödülü, sizin ve ailenizin yaşamı olabilir.

Çıkış Süresi: Çıkış süresi için belirli bir süre vermenin fazla bir anlamı yoktur. Çünkü verilen 10-15sn’lik çıkış zamanı en az 150km uzakta olan bir depremin P ve S dalgaları arasındaki yaklaşık mesafedir. Odak noktası yaklaştıkça bu süre de azalır. Bu nedenle süre vermekten çok, zemin kattakilerin çıkabilecekleri en kısa sürede dışarı çıkması tavsiye edilmektedir.

Bina İçindeki Korunma Bölgeleri:

Güvenli bölgeler ağırlık merkezi düşük,geniş hacimli ve dayanıklı cisimlerin yanlarıdır. Bu cisimler ezilip büzülmekte, ama kesinlikle yok olmamaktadır.

Yaşam Boşluğu: Geniş hacimli, ağırlık merkezi düşük,dayanıklı cisimler enkaz haline gelen binalarda,üzerlerine düşen kolon,kiriş veya tavan tarafından tamamen yok edilmemektedir. Çamaşır makinesi,büro tipi buzdolabı,bulaşık makinesi vs. gibi cisimler, çöken duvar,kiriş ve kolonların yönünü değiştirerek insanların nefes alarak yaşayabilecekleri boşluklar oluşturabilirler. Bu boşluklara “yaşam boşluğu” adını veriyoruz. Yaşam boşluklarında cenin pozisyonu alarak kalabiliriz.

Banyolar:

Döküm Küvetler: Banyolarda bulunan döküm küvetlerin yanlarında önemli yaşam boşlukları oluşmaktadır. Deprem sırasında eğer banyodaysak bu tür küvetlerin yanına cenin pozisyonunda yatmak yapılacak en sağlıklı harekettir.

Çamaşır Makineleri: Üzerine düşen ağır cisimlerin baskısı altında ezilen,büzülen,ama kesinlikle yok olmayan çamaşır makinelerinin yanına, cenin pozisyonu alınarak yatılmalıdır.

Yatak Yanları:

Yatakların her iki yanına(yanlardan herhangi birine) cenin pozisyonu alarak yatmak, yatak odasında yapılacak en akıllıca harekettir. Enkaz haline gelen bir binada yatağın üst ve altı tamamen tahrip olurken yatak kenarlarında bir insanın korunacağı kadar yaşam boşluğu kalmaktadır.

UYARI! Kesinlikle yatağın altına saklanmayın!

Cenin Pozisyonu: Cenin pozisyonu maksimum küçülme yapabildiğimiz bir pozisyondur. Bu durum basit olarak, başımızı ellerimizin arasına alıp, ayaklarımızı karnımıza çekerek küçülebildiğimiz bir pozisyon şeklinde tarif edilebilir. Sırtımızı, bu pozisyonu alarak yanına yattığımız nesneye dayamalıyız.bu pozisyonda kalarak hem üzerimize düşebilecek cisimleri gözler hem de böbreklerimizden birinin zarar görmesine engel oluruz.

Salonlar:

Çekyat Kenarları: İçi eşya veya kitap dolu olan çekyatlar iyi bir korunma alanı yaratmaktadırlar. Üzerlerine düşen ağır cisimlere karşı esneyerek direnen çekyatların kenarlarında da önemli yaşam boşlukları oluşmaktadır.

Para Kasaları: İşyerlerinin çoğunda ve bazı evlerde bulunan çelik para kasaları da önemli bir korunma alanıdır. Bu tür cisimlerin kenarlarında da kurtarma çalışmaları sırasında önemli yaşam boşlukları tespit edilmiştir.

Çeyiz Sandıkları: İçi dolu olan eski çeyiz sandıkları da düşen tavanları tutarak önemli yaşam boşlukları oluşmasına neden olmuşlardır.

Mutfaklar: 17 Ağustos ve 12 Kasım kurtarma çalışmaları sırasında en fazla canlı,mutfaklardan çıkarılmıştır.

Bulaşık Makineleri: aynı çamaşır makinesi gibi bulaşık makinesi de ağırlıklara direnmekte ve yanında önemli yaşam boşluklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Fırınlar: tek başına fazla koruyucu özelliği olmamakla birlikte çok büyük yaşam boşluklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Buzdolapları: Salınımın artması nedeniyle devrilme tehlikesi olsa bile,iyi monte edildiği taktirde tek başına mutfağın önemli bir bölümünü ayakta tutabilecek özelliğe sahiptir. Arkasındaki metal çerçevelerden tel ile duvara sabitlenmesi halinde buzdolabı,mutfağın en koruyucu malzemesi haline gelmektedir.

Aşağıdakileri Kesinlikle Yapmayın!

Saklanmak için masaların altına girmeyin!

Kapı pervazlarının altına girmeyin!

Binanın kendi yapı elemanı olan kolon,kiriş gibi cisimlerin altında beklemeyin!

Alt kata inmek veya üst kata çıkmak için bile olsa merdivenlere koşmayın!

Pencerelerden ve balkonlardan uzak durun!

Asansörü kullanmayın!

Masaların Altları Tehlikelidir!

Masaların altına girme düşüncesinin temelinde binaların çok sağlam olması yatmaktadır. Masanın altına girerek sadece yukarıdan düşen cisimlerden korunabiliriz. Bina yıkılırsa masalar da bina ile birlikte yerle bir olmaktadır. Aynı şekilde kapı pervazları,kolon ve kirişler de can kurtarmak yerine tam tersine insanların yaşamlarına mal olmaktadırlar. Marmara ve Düzce depremlerinde yüzlerce insan, bilinçli olarak bu tür yerlerde saklanmış ve tümü yaşamını kaybetmiştir. Kolon ve kirişler ise kurtarma çalışmaları sırasında birçok insanın çıkarılmasını zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Ayrıca bina yıkıldığı zaman üzerimize ilk düşecek cisimler de bunlardır. Deprem sırasında sarsıntı nedeniyle pencerelerden düşerek hayatınızı kaybedebilirsiniz. Binanız yıkılmasa bile merdivenler zarar görebilir. Panik halinde dışarı çıkmaya çalışırken yıkılmış veya kısmen zarar görmüş merdivenlerden düşerek zarar görebilirsiniz.

Deprem Sırasında Bina Dışında Nasıl Davranılmalı?

Üzerimize düşebilecek cisimlerden(elektrik telleri ve direkleri,pencereler,binalar,köprüler vs.) uzak durmalıyız.

Araba içindeyseniz,arabayı hemen güvenli bir yere çekin ve bekleyin. Araba güvenli bir yerde değilse arabayı hemen terk edin.

Araba bir köprü altında veya bir otoparkta iken depreme yakalanırsanız, hemen arabadan inerek arabanın yanına yatın.

Deprem Sonrası Neler Yapılmalı?

Panik yapmayın! Panik yapmaya başladıktan sonra hata yapmaya da başlarsınız!

Binanızın önünden uzaklaşın! Deprem sonrasında dışarı çıktıktan sonra binanızın önünde beklemeyin. Daha önce belirlediğiniz toplanma bölgesine gidin.

Haber alın! Radyo dinleyerek yetkililerden deprem hakkında sağlıklı bilgiler almaya çalışın.

Telefonlarınızı kullanmayın! Depremin ilk saatlerinde,acil durumlar dışında nedeni ne olursa olsun telefonları kullanmayın,yakınlarınızı aramayın. Depremin ilk anlarında acil müdahale ekiplerinin yönlendirilmesi açısından iletişim çok önemlidir. Deprem sonrası telefonlar kilitlendiği için arama kurtarma ekipleri haber almakta zorlanmaktadırlar.

Ateş yakmayın! Deprem sonrasında kibrit,çakmak gibi,patlamalara neden olabilecek nesneleri kullanmayın. Işık kaynağı olarak sadece fener kullanın!

Kontrol edin! Dışarı çıkarken komşularınızı da kontrol edin. Bina yıkılmamış olsa bile üzerine herhangi bir ağır cisim düşmüş ve onun yaralanmasına neden olmuş olabilir.

Fısıltı gazetesine inanmayın! Deprem öncesinde ve sonrasında sadece yetkililerin açıklamalarını dikkate alın. Depremi öncesinden saptamak günümüz teknolojisiyle imkansızdır. Bu nedenle kulağınıza gelen deprem fısıltılarına inanarak onları yaymayın. Bu tür dedikodular paniğe yol açarak, hayatın normale dönmesine engel olmaktadır.

Artçı şokları unutmayın! Ana şoktan sonra olan artçı şoklar hasar görmüş binaları yıkabilir. Binanıza girmeden önce çok iyi kontrol edin. Hasar varsa kesinlikle içeri girmeyin.

Çöken Binadan Kurtulmuşsanız:

Kendi binanızda ve yan binalarda enkaz altında yaralılar varsa,onlara yardım edin.

Görünürde yaralı yoksa,enkazın belli yerlerinde içerde kimse olup olmadığını ses ile araştırın.

Ses aldığınız andan itibaren enkaz altındaki insanla diyaloğa girerek onunla konuşun ve moralini düzeltmeye çalışın.

Arama-kurtarma gelmeden içinde canlı bulunduğunu sandığınız enkazı terk etmeyin.

Ekipler geldikten sonra çekilin ve ancak sizden yardım istenince yardım edin.

Enkaz Altında Kalmışsanız!

Moralinizi bozmayın.

Enkaz altında başka canlı varsa onunla konuşun. Moraliniz düzelir.

Vücudunuzun altına halı,kilim gibi şeyler çekmeye çalışın.

Duvara vurabilecek pozisyona gelmeye çalışın.

Elinizi duvara vurarak işaret verebilecek pozisyona gelin.

Sürekli bağırarak enerji tüketmeyin.

Enkaz üzerinde çalışanların seslerinin kesildiği an, enkaz altında kalan insanların seslerini duyabilmek için dinleme yapıldığı andır. Bu anda herkes susar ve enkaz altında kalan birileri varsa onlardan ses almaya çalışır.

İşte bu sessizlik anında her türlü gürültüyü yaparak aşağıda olduğunuza dair işaret verin.

Duvara vurabilecek haliniz yoksa,bağırın veya duvarı tırmalayın.

Kurtarma ekiplerinin size yaklaşmaya başladığını hissettiğiniz zaman onları yönlendirmeye çalışın.”

http://www.deprem.gov.tr/depremani.htm

Yukarıdaki linkte her yapı tipi için ayrı ayrı, deprem anında yapılması gerekli davranışlar sıralanmıştır.

http://www.itu.edu.tr/deprem/baglantilar.html

Yukarıdaki linkte birçok deprem ile ilgili bazı önemli sitelerin adresleri verilmektedir.

http://www.ins.itu.edu.tr/tdv/hayat.htm

Depremde hayatta kalmak için yapılması gerekenlerin anlatıldığı bir sayfa.

http://www.ibb.gov.tr/ibbtr/160/16002/deprem.htm

DEPREM

SUNUŞ

DEPREM ZARARLARININ SEBEPLERİ VE KORUNMA YOLLARI

DEPREMDEN ÖNCE YAPILABİLECEK İŞLER

Evde Yapabileceklerimiz

Okulda Yapabilecekleriniz

İşyerinde Yapabilecekleriniz

DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Evde veya Dışarıda İseniz

İşyerinde İseniz

Okulda İseniz

Toplu mahallerde iseniz

DEPREMDEN HEMEN SONRA YAPILABİLECEK İŞLER

Evde ve çevrenizde

Okulda veya işyerinde

PRATİK TEDBİRLER

Ana Menü

SUNUŞ

Deprem, insanların karşılaştığı en büyük doğal afetlerden biridir. Bu afetin, insanoğlunun gücü ve imkanlarıyla, bugünkü bilimsel ve teknolojik düzeyiyle önlenmesi ya da önceden, tedbir alınmasına imkan verecek şekilde kesin bir şekilde tespit edilmesi mümkün değildir. Ancak, insan, deprem karşısında tamamen çaresiz de sayılmaz.

Yerleşim yerlerinin, fay hatlarının yakınlarına kurulmaması, binaların yüksek şiddetlerdeki depremlere dayanıklı olarak inşa edilmesi, toplumun, deprem anında gerekli tedbirleri alabilecek şekilde eğitilmesi ve organize edilmesi, depremlerin yol açacağı hasar ve kayıpları asgari düzeye indirebilecek tedbirlerdir.

İstanbul, 1. dereceden deprem kuşağında bulunan bir şehirdir. Yapılan tespitlere göre, İstanbul’daki yapılaşmanın çok önemli bir kısmı kaçak yapılaşmadır. Kaçak olmayanların önemli bir kısmı da, başlangıçta kaçak olarak inşa edilip, sonradan, imar afları vb. düzenlemelerle yasal hale gelmiştir.

İstanbul gibi, nüfusu 10 milyona ulaşmış bir şehrimizde, depremle ilgili tedbirlerin bilinmesi ve insanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu amaca yönelik olarak, depreme karşı alınabilecek tedbirler hakkında broşürler hazırlamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi hizmet rehberindeki bu bölüm de, deprem anında ve depremden sonra alınabilecek tedbirleri özlü bir biçimde açıklamaktadır. Bu bilgilerin edinilmesinde ve felaket anlarında gerektiği şekilde uygulanmasında büyük yararlar vardır.

YUKARI

DEPREM ZARARLARININ SEBEPLERİ VE KORUNMA YOLLARI

Deprem zararlarının ana sebepleri, deprem sebebi ile yerde meydana gelen sarsıntı ve zemin hareketlerinden dolayı yapıların çökmesi, su, kanalizasyon, ulaşım, elektrik ve haberleşme sistemlerinin hasar görerek çalışamaz duruma gelmesidir. Bunlardan başka, zemindeki oturmalar, heyelan ve çamur akmaları, depremin sebep olabileceği deniz dalgaları, deprem sebebi ile meydana gelebilecek yangınlar, deprem zararlarının artmasına sebep olabilmektedir.

Deprem zararlarını azaltabilmek ve depremlerden korunmak için deprem konusunda bilgi birikimini artırmak ve depreme karşı hazırlıklı yaşamak gerekir.

Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle üzerinde binaların inşa edileceği zeminin jeomekanik özelliklerinin jeofizik, sismolojik ve jeoteknik yöntemlerle incelenerek yerleşime uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu yapıldıktan sonra zeminin özelliklerine uygun yapı tasarımları ile deprem tehlikesini de dikkate alan yapı teknikleri ile binalar inşaa edilmelidir.

Acil durum çalışmaları dikkatle planlanmalı ve uygulanmasında karşılaşılabilecek güçlükleri azaltmak için önceden yapılacak tatbikatlar ile vatandaşlar bilgilendirilmelidir.

İstanbul gibi birinci dereceden deprem bölgesinde bulunan şehirlerde yaşayan insanların bir büyük deprem ile karşılaşmaları muhtemeldir ve buna karşı hazırlıklı olmalıdırlar.

Aşağıda, deprem tehlikesi büyük olan şehirlerde yaşayan insanların depremlerden korunmak için deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapabilecekleri özetlenmiştir.

YUKARI

DEPREMDEN ÖNCE YAPILABİLECEK İŞLER

Evde Yapabileceklerimiz

Evinizde bir pilli radyo, el feneri ve ilk yardım çantası bulundurunuz ve bunların nerede saklandığını evde yaşayanlara mutlaka öğretiniz. Evinizde yedek pil bulundurunuz.

İlk yardımı mutlaka öğreniniz.

Evinizde elektrik sigortasının, su ve gaz vanalarının yerlerini öğreniniz ve evde yaşayanlara bunları nasıl kapatabileceklerini öğretiniz. Yakında, bu iş için kullanılabilecek bir kurbağacık anahtar bulundurunuz.

Yüksek raflara ağır cisimleri koymayınız.

Ağır beyaz eşyayı ve ağır mobilyayı döşemeye veya duvara bağlayınız. Örneğin, mutfak raflarını ve kitap raflarını vida ile duvara tespit ediniz.

Deprem sırasında aile fertlerinin birbirinden ayrılmaları halinde yeniden nerede buluşabileceklerini planlayınız.

Okulda Yapabilecekleriniz

Okul yöneticileri ve öğretmenler sınıflarda depremden korunmayı öğrencilere anlatmalı ve tatbikatlar yaptırılmalıdır. Sınıflarda düşebilecek ağır cisimler bulundurulmamalıdır.

Okul yöneticileri deprem sonrasında okul binalarının tahliyesini ve kurtarma işlerini planlamalı, yangın, gaz kaçakları, su ve kanalizasyon borusu patlamalarına karşı tedbirler almalıdırlar.

İşyerinde Yapabilecekleriniz

Çalıştığınız birimin veya işyerinin acil durum planlarını ve kendinize düşen bir sorumluluk olup olmadığını öğreniniz. Çalıştığınız işyerinde emniyeti sağlamak için neler yapmanız gerektiğini mutlaka öğreniniz.

YUKARI

DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Deprem Sırasında Evde veya Dışarıda İseniz

Sakin olunuz ve kesinlikle telaşa kapılmayınız. Bina içinde bulunuyorsanız içeride, bina dışında bulunuyorsanız dışarıda kalınız. Deprem sırasında binadan dışarı kaçmaya veya bina içine girmeye çalışmayınız. Yaralanmaların çoğu bina dışına kaçarken veya binaya girerken meydana gelmektedir.

Bina içinde bulunuyorsanız binanın merkezine yakın bir köşede duvara yaslanınız veya sağlam bir masanın altına sığınınız. Pencerelerden ve dış kapıdan uzak durunuz.

Dışarıda bulunuyorsanız dışarıda kalınız. Elektrik tellerinden ve bacalar, kiremitler, direkler vb gibi düşebilecek cisimlerden uzak durunuz.

Bina içinde karanlıkta kalsanız bile kibrit, çakmak, mum, gaz lambası, piknik tüpü kullanmayınız.

Deprem sırasında arabada bulunuyorsanız, geçitlerden, köprülerden uzakta bir yerde arabanızı durdurunuz ve sarsıntı geçinceye kadar içinden çıkmayınız.

Deprem Sırasında İşyerinde İseniz

Sağlam bir masanın veya mobilyanın altına saklanınız ve pencerelerden uzakta durunuz.

Çok katlı bir binada iseniz sağlam bir mobilyanın altına saklanarak veya bir kolona yaslanarak kendinizi koruyunuz.

Sorumluların emirlerine uyarak binayı tahliye ediniz. Binayı tahliye ederken asansörler yerine merdivenleri kullanmayı tercih ediniz fakat merdivenlerin de hasar görmüş olabileceğini unutmayınız.

Deprem Sırasında Okulda İseniz

Bir sıranın altına giriniz ve pencerelerden sırtınız dönük olarak uzakta durunuz.

Oyun alanlarında veya bahçede iseniz binalardan veya yıkılabilecek direkler ve duvarlardan uzakta durunuz.

Hareket halindeki bir okul servis aracında iseniz sürücü uygun bir yerde duruncaya kadar yerinizden kalkmayınız ve sarsıntı geçinceye kadar araçtan dışarı çıkmaya çalışmayınız.

Deprem Sırasında İbadethane, Spor Salonu, Konferans Salonu gibi toplu mahallerde iseniz

Paniğe kapılmadan kubbe, geniş tavan ve avize gibi asılı cisimlerin altlarından kaçarak yan mekanlara veya duvar kenarlarına sığınınız.

Sarsıntı geçer geçmez paniğe kapılmadan en yakın ve emniyetli çıkış kapılarından binayı terk ediniz.

Panik ile oluşabilecek izdihamın deprem kadar tehlikeli olabileceğini unutmayınız.

YUKARI

DEPREMDEN HEMEN SONRA YAPILABİLECEKLER

Evde ve çevrenizde yapabilecekleriniz

Kendinizin ve çevrenizdeki insanların yaralanıp yaralanmadığını kontrol ediniz. Gerekiyorsa ilkyardım yapınız.

Su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol ediniz, hasar görmüş iseler derhal vanaları ve sigortaları kapatınız.

Gaz kaçakları olup olmadığını kokuya dikkat ederek kontrol ediniz. Asla kibrit ve çakmak kullanmayınız ve gaz kaçağı olmadığından emin olmadan elektrik düğmelerini açıp kapamayınız. Gaz kaçağı olduğunu anlarsanız hemen pencereleri ve kapıları açınız, gaz vanasını kapatınız, binayı hemen terkediniz ve sorumluları haberdar ediniz.

Acil kurtarma hakkında bilgi sahibi olmak için radyonuzu açınız. Çok gerekli olmadıkça telefonu kullanmayınız ve hatların daha acil haberleşmeler için kullanılabilmesine yardımcı olunuz.

Kanalizasyon ve atık su tesisatının hasar görüp görmediğini kontrol etmeden tuvalet rezervuarlarını boşaltmayınız.

Hasar görmüş binalardan uzak durunuz.

Kırık cam, döküntü, çivi vs. gibi tehlikelerden korunmak için bot ve eldiven giyiniz.

Bacalara dikkatlice yaklaşınız.

Okulda veya işyerinde yapabilecekleriniz

Acil durum planlarına ve bu planların uygulayıcılarının direktiflerine titizlikle uyunuz.

Tsunami veya deniz kabarması olabilecek bölgelerde plajlardan ve kıyılardan uzaklaşınız. Tsunami veya deniz dalgası, depremin sarsıntılarının sönmesinden uzunca bir zaman sonra bile sahili basabilir.

Görevli veya sorumlu olmadığınız takdirde hasar bölgesine ve hasarlı binalara girmeyiniz. Bazı büyük depremlerde hasar bölgesini kontrol altında tutabilmek için örfi idare ilan edildiği bile olmuştur.

Ana şoku izleyen art sarsıntıların yeni hasarlara sebep olabileceğini unutmayınız ve bunlara karşı hazırlıklı olunuz.

İSTANBUL GİBİ BİRİNCİ DERECEDE DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERDE YAŞAYANLAR DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA YAŞADIKLARINI ASLA UNUTMAMALIDIRLAR VE YUKARIDA ÖZETLENEN PRATİK BİLGİLERİ ÖĞRENEREK GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPMALIDIRLAR. BU PRATİK BİLGİLER BELKİ SİZİN BELKİ DE ÇOK SEVDİKLERİNİZİN HAYATINI KURTARABİLİR.

YUKARI

DEPREM ZARARLARINDAN KORUNMAK İÇİN PRATİK TEDBİRLER

Binalarınızı sağlam zemin üzerine ve inşaat yönetmeliklerine uygun olarak yapınız.

Hatalı tasarımlardan kaçınınız.

Birbirine dik iki kanattan oluşan binada her bir blokun yer hareketine tepkisi farklı olduğundan bloklar birbirine çarpar ve bina ciddi şekilde hasar görür.

Yükseklikleri farklı bölümlerden oluşan binanın birleşim bölgesinde hasar olur.

Dalgalar binanın üst bölümlerine yayıldıkça sarsıntı büyür.

Birbirine yakın yüksek binalar çarpışarak hasar görürler.

Farklı zeminlerdeki iki yüksek bina (a)daki bina sağlam zemin üzerinde olduğundan esnek davranış gösterirken (b)deki bina gevşek zemin üzerinde olduğundan elastik davranış gösteremez ve temeli hasar görür.

Herhangi bir yapılaşmaya gitmeden önce zemin incelemesi yaptırın.

Ev ya da daire satın almadan önce depreme dayanıklı olup olmadığını araştırın. 

Termosifon, buzdolabı, televizyon, dolap, raf, gaz tüpü gibi ağır cisimleri duvara bağlayınız.

Deprem sırasında korunmak için aşağıdaki pratik tedbirleri uygulayınız.

Evde kapı aralıklarına ve masa altına sığınınız.

Okulda sıra altlarına sığınınız.

Düşebilecek cisimlerden uzak durunuz.

Pencerelerden uzak durunuz.

Balkonlarda durmayınız.

Elektrik direklerinden ve tellerden uzak durunuz.

Geniş kubbe, tavan ve asılı cisimlerin altından kaçınız.

Köprülerin üstünde ve altında durmayınız.

Rafları duvara bağlayınız ve cisimlerin düşmesini önleyecek tedbirler alınız.

Dosya dolaplarını duvara bağlayınız.

Lastik şerit ile şişeleri düşmekten koruyunuz (özellikle kimyasal maddeleri)

Gaz tüplerini duvara bağlayınız.

Kitap raflarını birbirlerine bağlayınız.

http://www.ibb.gov.tr/

DEPREMLER VE YAPMAMIZ GEREKENLER

Mahmut Baş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Zemin ve Deprem İnceleme Müdürü

Jeofizik Yüksek Mühendisi

………………………………. 

3. DEPREM ÖNCESİ, DEPREM SIRASI VE DEPREM SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

* Stratejik binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi (hastane, eğitim, emniyet, belediye, adliye, tarihi yapılar, haberleşme tesisleri, telsiz vericileri, radyo istasyonları v.s. itfaiye, nakil hatları, içme suyu, doğalgaz ve dolum istasyonları-malzeme depoları) gibi yapılar belli bir program çerçevesinde kendi içlerinde öncelik sırasına göre yapılmalı.

* Acil durum planlarının yapılması, il bazında ve ilçe bazında afet kurullarının (kriz merkezleri) ve bu kurullarda kimlerin görev alacağı ve görevlerinin ne olacağı önceden belirlenerek hiçbir çağrıya gerek olmadan bu merkezlerde göreve başlayarak önceden yapılan acil planlar doğrultusunda görevlilerinin başında olmaları sağlanmalı, il ve ilçelerde kimde, nerede, ne malzeme var bilinmeli ve bütün bu bilgiler bu merkezlerde görev alacakların bilgisinde olmalı. Muhtarlar ilçelere, ilçeler il’e bu konuda gerekli bilgi akışını sağlamalı.

* Depolama alanlarının tespit edilerek, malzeme depolarının oluşturulması (seyyar tuvalet, duş mutfak, jeneratör, tel kesme makasları, balyoz, çadır, battaniye, projektör, kaynak makinaları, telsiz, pilli radyolar, ceset torbası, kireç, iş makinaları v.s.)

a) Özel kişi veya kurum ile kamu kurum ve kuruluşlarında mevcut malzeme envanterinin oluşturulması, yerlerinin tespit edilmesi ile deprem sonrasında görev alacak kişilerin bir organizasyon içinde bu malzemelere kolay ulaşması, en hızlı şekilde afet bölgesine ve afetzedelere ulaştırılması (bu bilgilerin afette görev alacak kamu personelinde, valilik ve kaymakamlıklarda v.s. bulunması)

b) Her ilçede veya Anadolu ve Avrupa Yakasında beşer altışar bölgede depolanacak malzemeler (jeneratör, seyyar duş, tuvalet, tel kesme makası, battaniye, çadır, kaynak makinası, projektör, iş makinaları) yedekte hazır halde tutulmalı (tamamen atıl durumda kalmayacak şekilde depolanması) çünkü diğer malzemeler ulaşmada zorluk çekilmesi halinde, enkaz altında kalma durumunda bütün bunlar harekete geçirilmeli. İş makinası için gerekli olan operatörlerin belirlenmesi.

Bu gibi yerlerin çevre şartlarının uygun olması ve ulaşım kolaylığının dikkate alınması afet bölgesine ve afetzedelere kolay ulaştırılması.

* Acil müdahale ve kurtarma ekiplerinin oluşturulması güçlendirilmesi, hazır kıta halinde tutulması ve kullanacakları malzemelere kolay ulaşmaları, sevk ve organizasyonlarının gerçekleşmesi. Kimin nerede nasıl davranacağı, kimseden haber beklemeden ne yapacağını bilir halde afet yerinde olması sağlanmalı. Afetler öncesinde tatbikatlar yapılmalı.

* Tahliye alanlarının belirlenmesi (parklar, bahçeler v.s. boş araziler) çadır kentlerin oluşturulacağı alanlar belirlenmeli. Parklar ve diğer yeşil bantlar depremden hemen sonra tahliye alanları olarak önem taşır.

* Yeni imara açılacak alanlarda imar planları planlama yapılırken zemin ve depremsellik durumu dikkate alınarak yer seçimi yapılmalı ve planlar deprem kuşağı göz önüne alınarak yapılmalı, depreme dayanıklı yapılar olarak inşa edilmelidir.

* Yeni yapılacak yapılar zemin incelemelerinden başlayacak şekilde depreme dayanıklı inşaat teknikleri kullanılmalı, hazır beton, kaliteli malzeme, projeye uygunluk, uygun mimari, yapı sigortası zorunluluğu ve sıkı denetim getirilerek yapılmalı. Deprem bölgeleri için uygun yapı teknikleri belirlenmelidir.

* İlimizde deprem ve doğal afetlerle ilgili riskli bölgeler ayrıntılı olarak belirlenmeli, acil yardım ve kurtarma bütün bunlar göz önüne alınarak planlanmalı.

– Yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, zehirli maddeler, benzin istasyonları konut alanları dışında tutulmalı, planlar buna göre yapılmalı.

– Yangında riskli bölgeler tespit edilmeli, gerekli tedbirler buna göre alınmalı.

– İlimizde sıkça rastlanan arka bahçelerde bulunan ana duvarların mülkiyet sınırları değiştirilmeden kaldırılarak panik alanları oluşturulmalı.

– Otoparklar yer altı otoparkları şeklinde yapılmalı.

– Tarihi ve dini yapıların etrafı tarihi olmayan yapılardan temizlenmeli, minare yıkılmalarına karşı çevredeki yapıların zarar görmemeleri sağlanmalı.

– Acil ulaşım yolları planlanmalı, deprem sonrası ulaşımı önleyecek şekilde olmamalıdır.

– Kaçak yapılaşma kesinlikle önlenmeli.

– İlin bütün hava fotoğrafları güncelleştirilerek deprem sonrasında kullanılacak halde hazır tutulmalıdır. Kent bilgi sistemi tamamlanarak deprem sırasında ilgili kişilerin elinde olmalıdır. Yardımların ulaşması sevk organizasyon için önem arz eder.

– Halk şuurlandırılmalı (depreme karşı) depremle yaşamaya alışmaları sağlanmalıdır. Okulda, evde, araçta, işte, yolda nasıl davranılması gerektiği, binaları nasıl tahliye etmesi gerektiği öğretilmelidir. İlk yardım, yangına ilk müdahale v.s. nasıl yapılmalı gibi konularda eğitilmelidir.

– Deprem araştırmaları desteklenmeli konuyla ilgili çalışan bütün mevcutlar takviye edilerek koordinasyonlu şekilde çalışmaları sağlanmalıdır.

– Halkın hafızasını diri tutmak gayesiyle önemli hasar görmüş binaları açık hava müzesi haline getirmelidir.

– Acil telefonların (155-110-156 v.s.) tek numara altına alınması gerçekleştirilmelidir.

– Bitişik Nizam Uygulamaları zaman içinde terk edilmeli. Bahçeli Nizam Uluslar arası standartlarda olmalı.

 http://www.kizilay.org.tr/hizmet_saglik.htm#hale

DEPREM NEDİR?

Deprem, önceden oluş yeri, zamanı ve büyüklüğü bilinemeyen, yer altındaki çatlamalar ve kırılmalar sonucu yeryüzünün sarsılmasına neden olan hareketlerdir.

DEPREM ÖNCESİNDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR

1. Binanızın güvenliği için plan yapınız veya varsa kontrol ediniz.

Yapılarınızı imar planlarına, yetkili kuruluşların ve bilimsel kurumların önerilerine uygun olarak inşa ediniz, deprem yönetmeliğine uygunluğunu araştırınız.    (Mühendis ve   Mimar Odası)

İnşa edilmiş evinize izinsiz kat, balkon vb. eklemeler ve tadilat yapmayınız.

Oturduğunuz binanın güvenliğinden emin değilseniz ve bilgi almak isterseniz mühendis ve mimar odalarına müracaat ediniz.

2. Deprem sonrası için bir plan hazırlayınız.

Depremde ailenizden, yakınlarınızdan ve sevdiklerinizden ayrı kalabilirsiniz. Deprem sonrası buluşabileceğiniz yer veya yerleri belirleyerek aile üyelerinizi de haberdar  ediniz. Bu yerler bir yakınınızın evi,  mahallenizdeki okul, cami, park gibi genel yerler olabilir.

Deprem sonrası buluşma yerinin yakın akrabalarınızca bilinmesini sağlamak için telefon numarasını ve yer ismini tespit ederek görülebilecek uygun yere bırakınız.

Örnek:

ATATÜRK PARKINDAYIZ.

ÖZTÜRK AİLESİ

Belirlenen bilgileri bir karta yazarak çoğaltınız ve her aile üyesinin üzerinde bulunmasını sağlayınız.

3. Size ve aile üyelerine ilişkin bilgilerin yazıldığı belgeleri (Nüfus cüzdanı, tapu vb.) yangın ve yıkımdan etkilenmeyecek şekilde muhafaza ediniz.

4. Ev içinde alınacak güvenlik tedbirlerini planlayınız.

En güvenli yeri önceden belirleyiniz. Deprem anında panik yaşamamak için güvenli yerleri aile üyelerine de açıklayınız. Bu yerler iki duvarın birleştiği köşe, sağlam bir masa altı, kalorifer veya buzdolabı yanı olabilir.

Herhangi bir acil durumda, çıkabileceğiniz güzergah üzerindeki engel olabilecek eşyaları ortadan kaldırınız.

Binayı terk ederken başınızı koruma yollarını düşününüz (Bir tahta parçası veya kalın bir kitabı başınızın üzerine koyabilirsiniz).

5. Evdeki eşyaları güvenli şekilde bulundurmayı planlayınız.

Ağır eşyalar, su tankı, kütüphane ve raflı ünitelerin bulundukları yerlerde sabitleştirilmiş olmasına dikkat ediniz. Ağır ve büyük eşyaları rafların en altına yerleştiriniz. Diğer eşyaların düşmesini önlemek için rafların önlerine sürgü takınız ve dolap kapaklarının sıkı kapanmasını sağlayınız.

Televizyon, radyo, müzik seti, bilgisayar ve mutfakta bulunan taşınabilir araç gereci mümkün olduğunca sabitleştiriniz. Özellikle vazo, bardak, tabak vb.nin güvenli şekilde bulunmasını sağlayınız.

Devrildiklerinde gaz ve su borularına hasar verebilecek her türlü aracı sabitleştiriniz.

Yanıcı ve kimyasal maddeler varsa, ısıdan uzak güvenli bir dolapta saklayınız.

Çıkışa yakın bir yerde, çanta içinde acil ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları hazır bulundurunuz( battaniye, giyecek,su, az miktarda kuru yiyecek, düdük, fener makas pilli radyo vb).

İlk yardım çantası ve bulundurulması gerekli acil ihtiyaç, tıbbi araç-gereci ve ilacı listeleyiniz ve hazır bulundurunuz.

6. Bilgilenme

Depremde yapılacak en önemli iş, deprem konusunda bilgili olmak, bilinçlenmek ve nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğrenmektir. Bilinçli her davranış yaşama şansınızı artırır

DEPREM SIRASINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Deprem sırasında, paniğe kapılmadan, Süratle ne yapılabileceğinizi düşünerek hareket ediniz. 

Zaman  önemlidir, ancak alınacak önlem de en az o kadar önemlidir!

Bulunulan yere göre deprem sırasında alınacak önlemler farklı olabilir.

1. Bina İçinde

Deprem sırasında ayakta durmak, yürümek, koşmak yararlı değildir. Telaşlanmadan, mümkünse bina dışına çıkınız; değilse, yere çömeliniz veya döşemeye yatınız.

Sağlam bir masa, mobilya altına girerek başınızı koruyunuz. Devrilebilecek eşyaların yanında bulunmayınız.

Koridorda iseniz, eşikte durmayınız, kapı çarpabilir. Çömelerek yüzünüzü ve başınızı koruyunuz, pencereden uzak durunuz.

Balkona çıkmayınız ve asansörü kesinlikle kullanmayınız.

Gaz ve elektrikle çalışan araç-gereci kapatınız. Fişleri prizden çekiniz.

Ocakları söndürünüz, elektrik sigortasını ve su, gaz, doğal gaz vanasını kapatınız…

Yaralanma ve kesiklerden korunmak için çıplak ayakla ev içinde dolaşmayınız.

Evinizi terk ederken eşyalardan çok kendinizin ve yakınlarınızın canını düşünüp, her şeyi bırakıp çıkınız.

Yaşlı, özürlü ve bebeklerin güvenliğini sağlamaya çalışınız.

Tuvalet veya banyoda iseniz, raflardan düşebilecek eşyalar ve ayna kırılmasından kendinizi koruyunuz.

Binayı terk ederken kesinlikle asansörü kullanmayınız. Asansörde iseniz, bütün düğmelere basınız ve durduğu ilk katta asansörden ininiz.

Odanın içinde iseniz, kapıyı açarak, başınızı bir yastık veya minderle koruyunuz.

Birinci katta iseniz ve kapıyı açamıyorsanız, zemin katta yangın varsa, bina dışına yatak vb. yumuşak bir şey attıktan sonra üzerine atlayınız.

Evi terk ederken yine başınızı, bir çanta, minder veya yastıkla koruyunuz.

Çok katlı binalarda üst katlar, alt katlara göre daha çok sallandığından daha dikkatli olunmalıdır. Yukarıda belirtilen önlemler burada da geçerlidir.

2. Bina Dışında

Binalardan dökülecek yıkıntılar, camlar ve elektrik tellerinden uzak güvenli bir yerde bekleyiniz.

Deprem mahallinden uzaklaşmak isterseniz araba kullanmayıp, genel ulaşım araçlarından yararlanınız.

Çok acil durumlar dışında telefonu kullanmayınız.

Radyo, mümkünse televizyon haberlerini izleyiniz. Kesinlikle söylentilere itibar etmeyiniz.

3. Deprem Sırasında Araçta İseniz

Bulunduğunuz yer güvenli ise aracı durdurarak içinde kalınız. Normal trafikten uzak bir kenara çekiniz.

Köprüler, üst geçitler, tüneller, ağaçlar, direkler ve enerji nakil hatlarından uzak durunuz.

4. Mağaza İçinde

Büyük kolonların yanında durmaya çalışınız. Raflardan ve dolaplardan uzak durunuz.

Yangın çıkışlarına, merdivenlere ve yürüyen merdivenlere koşmayınız, kullanmayınız.

Anonsları dinleyip, mağaza güvenlik personelinin uyarı ve önerilerini yerine getiriniz,

Satın aldığınız şeyleri bırakıp ellerinizle başınızı koruyarak dışarı çıkınız.

5. İş Merkezleri ve Sokakta

 Binalardan ilan levhaları, direkler, çeşitli eşya, cam parçaları vb. düşebilir; binalardan uzaklaşınız.

Ellerinizle başınızı koruyunuz.

Yol kenarındaki yüksek bahçe duvarlarından uzak durup, güvenli bir yerde bekleyiniz.

Geniş açık alanlara, parklara gidip bekleyiniz.

6. Otelde

Odada sığınabileceğiniz en güvenli yeri belirleyiniz.

Otel güvenlik talimatını okuyunuz ve katta bulunan acil çıkış noktalarını öğreniniz.

Yatarken, ayakkabılarınızı yatak altında, elbiselerinizi yakınınızda bulundurunuz.

Asansörleri kesinlikle kullanmayınız.

Valizinizde küçük bir radyo ile el lambası bulundurunuz.

7. Kalabalık Bir Toplulukta

Ezilmeyeceğiniz bir yere sığınınız, paniklemeyiniz.

Yaya yollarının kenarındaki yüksek binalardan uzak durunuz.

  Pencerelerden, vitrinlerden, projektörlerden, ağır eşya bulunan raflardan uzak durunuz.

8. Okulda

Bir sıra veya masa altına sığınıp ona sıkıca tutununuz.

Yüzünüzü pencereden uzak tutunuz.

Öğretmen ve idarecilerin önerilerini dinleyip ona göre hareket ediniz.

DİKKAT!!!   Nerede olursanız olun, zeminin tekrar sallanabileceğini unutmayınız. Paniklemeyiniz. Kendinize güvenli bir yer bulunuz. Yüzünüzü, başınızı koruyunuz, yere çöküp diğer sarsıntılara hazırlıklı olunuz. 

DEPREM SONRASINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Yapılacak ilk iş sakin ve telaşsız, hasarı tespit etmek, neler  yapılabileceğini düşünmek ve planlamaktır. İlk birkaç gün çok önemlidir. Bir bunalım, bir şok etkisi altında kalma söz konusu olabilir. Yakınlarınıza, aile üyelerinize, akraba ve dostlarınıza da danışarak yeni bir yol çizmeye başlayınız.

Bunun için;

Kendinizi ve yakınlarınızı kontrol ediniz. Yaralanma olup olmadığına bakınız.

Evinizin hasar durumunu kontrol ediniz.

Evin içinde karanlıkta iseniz, el feneri kullanınız. Bir gaz sızıntısı olmadığından emin olana kadar kibrit kullanmayınız ve ışıkları yakmayınız.

Yangın olup olmadığına bakınız. Küçük çaplı yangınlara hemen müdahale ediniz, Büyük çaplı yangınlarda derhal oradan uzaklaşınız.

Elektrik, su ve doğal gazı kontrol ediniz. Bir süre için tüm vanaları kapatınız. Evdeki tüm araç-gereci fişten çekmeyi unutmayınız.

Yere düşen teller ve tellere temas eden eşyalardan uzak durunuz.

Açık alanlar dışında piknik tüpü kullanmayınız.

Çevrenizdeki depreme ilişkin fısıltı ve dedikodulara kulak asmayınız. Radyo haberlerinden durumu izleyiniz.

Evinizi terk ederken deprem için önceden hazırladığınız çantayı, kimlik ve değerli eşyalarınızı, kalın giysilerinizi, battaniye ve diğer koruyucu eşyalarınızı yanınıza alınız.

Kendi ilk yardım ihtiyacınız dışında telefonu kesinlikle kullanmayınız.

Sağlığınız ve durumunuz uygun ise, çevre kurtarma çalışmalarına katılınız ve yardım ediniz.

Depremde görevli personel ve kuruluşlara da yardımcı olunuz. Gerekmedikçe onları meşgul etmeyiniz.

DİKKAT!!!   Kendi yaşamınızı tehlikeye atarak kahraman olmaya çalışmayınız. Fiziksel kapasiteniz üstünde bir işe kalkarsanız ölebilirsiniz veya size yardıma gelmeye çalışanların yaşamlarını tehlikeye sokabilirsiniz. Bazen    yardım için beklemek sabır ve cesaret gerektirir.

Yıkıntı Altında Mahsur Kalma

Paniğe kapılmadan, sakin olarak durumu değerlendirmeye çalışınız, gücünüzü dikkatli ve tasarruflu kullanınız.

Hareketiniz kısıtlı ise, yaşamınızı tehlikeye sokabilecek riskli hareketlerden sakınınız.

Kurtarma ekiplerinin size ulaşacağını düşününüz.

El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız; su, kalorifer ve gaz tesisatlarına, zemine, tavana sert bir madde ile vurarak yerinizi belli etmeye çalışınız.

Sesinizle veya düdükle kurtarma ekipleri ile iletişim kurmaya çalışınız, ancak gücünüzü kontrollü kullanmayı unutmayınız. İşiteceğiniz ses ve gürültüler size yardım etmek içindir. Bunu düşünerek haberleşmeyi sürdürünüz.

 Her doğal afet gibi deprem de etkilenenler üzerinde duygusal tepkiler yaratır. Çeşitli ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ilgili kuruluşlara ve personele müracaat ederek rehberlik, tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.