Öğretmenin Okuldaki Bir Günü

Egitim kategorisine 12 Temmuz, 2007 tarihinde eklendi, 229 defa okundu

Öğretmenin Okuldaki Bir Günü

Rehber Öğretmen: Azmi TUNA

Dersine girdiğimiz rehber öğretmen, diğer öğretmenler gibi okul başlamadan en az iki hafta önce yıllık programını hazırlayıp, her sınıf için, konu akışı belirlemiştir. Kendisi bu sene lise 2 ve lise 3 sınıflarının matematik ve geometri derslerine girmektedir. Yılların verdiği deneyimle her konu ile ilgili anlattıklarının değerlendirilmesi ve pekiştirilmesi için gereken soruları daha önceden hazırlamıştır ve bunları her sene yenilemektedir.

Okul Öncesi

Rehber öğretmenimiz, okula gelmeden önce her ders için dönem planında belli olan konuyu ve konuyla ilgili hazırladığı soruları kontrol edip derse hazırlıklı giriyor.

Ders Aralarında

Okulda ders aralarında bulduğu boş vakitlerinin bir kısmında çeşitli dershanelerin (Kavram, MEF, Final Dergisi Dershanesi… vs..) okula yolladığı yaprak testleri, soru bankalarını çözüyor. Beğendiği soruları ayrı bir yere not ediyor ve kendiside değişik sorular üretmeye çalışıyor.

Ders Sırasında

Her derste ilk önce yoklama yapıyor ve bu sırada önceki derste cevabı yetişmeyen soru varsa, soruyu çözen öğrenciyi tahtaya kaldırıyor. Dersin o günkü konusu ne ise önce dersin bir kısmı konuyu teorik olarak anlatmakla geçiyor ve daha sonra anlattığı konuyu pekiştirmek için hazırladığı soruları öğrencilere çözdürüyor. Çözümden sonra bütün sınıfın anlaması için soruyu bir kez de kendisi çözüyor.

Nöbetçi Olduğu Gün

Rehber öğretmenimiz Azmi Beyin bu sene nöbetçi olduğu gün yok. Daha önceki senelerde, nöbetçi olduğu günlerde öğrencinin kılık kıyafetini kontrol ediyor, zararlı alışkanlıklardan (sigara içme…vs) öğrencileri uzak tutmaya çalışıyor. Tuvalet kontrolleri yapıyor ve o gün gelmeyen öğretmen yerine sınıfa girip sınıf düzenini sağlayıp öğrencilerle ilgileniyormuş.

Sağlık ve Güvenlik Önlemleri

Okulda doktor veya hemşire bulunmamaktadır. Sadece ecza dolabı var. Sait Çiftçi dispanseri ve Boğaziçi Tıp Merkezi okulun hemen yakınında olduğu için acil bir durum olduğunda bu sağlık kuruluşlarına başvuruluyor.

Okulun güvenlik görevlisi yok. Sadece okulun tek girişi olduğu için giriş kapısında giren çıkan öğrenci, veli ve misafirleri kontrol eden gelen ziyaretçilerden kimlik alan iki kişi bulunuyor.

Eğitsel Kol Çalışmaları

Yapılan faaliyetler panolarda ilan ediliyor. Okulun sosyal yardımlaşma ve dayanışma kolu var. Bu kolun aktif halde çalışan 30 öğrencisi var. Şu anda maddi durumları iyi olmayan öğrencileri evlerine iftarlık yemek yardımında bulunuyorlar.

Öğrencinin Okuldaki Bir Günü

İzlediğim öğrenci 10 D sınıfı öğrencilerinden 681 Derya Adıgüzel. Bu etkinliği gerçekleştirdiğim Perşembe günü öğrencinin girmesi gereken dersler sırasıyla;

Türkçe 2 saat

Matematik 2 saat

İngilizce 2 saat

Fizik 2 saat şeklindedir.

Bu derslerden sadece Matematik ve İngilizce derslerinin öğretmenlerinden derslere girebilmek için izin aldık.

Matematik Dersi Sırasında ;

Öğrenci dersle azda olsa ilgiliydi. Öğretmenin iki ders boyunca sorduğu 16 sorudan 5 tanesine parmak kaldırdı. ve ikisini tahtada çözdü. Tahtayı rahat göremediği için ders boyunca yanında oturan arkadaşının defterinden bakarak kendi defterine yazdı. Kendisi sol elle arkadaşı da sağ elle yazdığı için ders boyunca yazı yazarken birbirlerini rahatsız ettiler. matematik dersinin ikisi içinde pek faydalı geçtiğini düşünmüyorum.

İngilizce Dersi Sırasında;

Bu derse karşı ilgisi yüksekti. Zaten öğrendiğim kadarıyla İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde okumak istiyor. Ayrıca öğretmen, öğrencileri İngilizce konuşmaya yöneltmek için ders sırasında ortaya güncel bir konu atıyor ve öğrencilerin aralarında sohbet etmesine izin veriyor. Ders bu şekilde işlenince öğrenciler için faydalı olduğunu düşünüyorum.

Ders Aralarında;

Lise 2. Sınıfta olmasına rağmen şimdiden üniversite sınavına hazırlanıyor. Gittiği dershanenin soru bankası testlerini çözüyor. Bazı teneffüslerde de ya arkadaşlarıyla kantinde muhabbet ediyor yada gazetelerin magazin ekini veya karikatür dergisi okuyor.

Bir Öğrencinin İncelenmesi

İzlediğim öğrenci 11 A öğrencilerinden 651 Burhan Karataş. Bu etkinliğin gerçekleştiği Salı günü öğrencinin girmesi gereken dersler sırasıyla;

Kimya 2 saat

Geometri 1 saat

Matematik 1 saat

Türkçe 2 saat şeklindedir.

Bu derslerden rehber öğretmenimiz Azmi Beyin geometri dersi dışında kimya dersine girebildim.

Kimya Dersi Sırasında;

Kimya dersi öğretmeni ders boyunca olabildiğince çok soru çözmeye çalışıyor. Daha çok ÖSS soruları ve bu seviyede hazırladığı kendi sorularını çözüyor. Bu soruların ÖSS de çıkabilecek nitelikte olduğunu sık sık vurguladığı için gerek gözlemlediğim öğrenci gerekse diğer öğrenciler derse gerçekten bütün dikkatlerini veriyor ve mümkün olduğunca derse katılıyorlar. Öğretmen dersi yarışma havasında, tempolu bir şekilde işlediği için gözlemlediğim öğrencide dersten kopma olmadı. Kalın bir defteri bölümlere ayırarak her bölüme farklı dersi not alıyor. Dersi dikkatli dinliyor ve düzenli not tutuyor.

Geometri Dersi Sırasında;

Rehber öğretmenimiz olan Azmi Bey bir önceki dersle konu anlatım kısmını bitirdiği için bütün ağırlığı uygulamaya verdi. Ders boyunca toplam 10 soru çözdü. Her seferinde tahtaya sığdırabildiği kadar soru yazdı.(4-3-3) ve bunların cevaplarını öğrencilerden istedi. İzlediğim öğrenci dershaneye gittiği için bütün bu soruları rahatlıkla çözdü. Ve hemen hemen hepsine parmak kaldırdı. Rehber öğretmenimiz Azmi Bey Burhanı bir kere tahtaya kaldırdı. Bütün öğrenciler derse karşı yeterince ilgili olduğu için Azmi Bey hepsine söz hakkı tanımaya çalıştı. Öğrencilerin çözdüğü bazı soruları tekrar kendisi açıklamak yerine bir başka öğrenciye açıklattı ve böylece bütün sınıfa söz hakkı tanımış oldu. İzlediğim öğrenci Burhan Karataş’ın diğer derslere karşıda böyle ilgili olduğunu düşünüyorum.

Ders aralarının birinde kantinde yemek yiyip arkadaşlarıyla sohbet etti diğer aralarda ise maç yaptı.

Öğretim Yöntemleri

Ders: Geometri 2

Sınıf: 11 A

Konu: Yamuk

Tarih: 28 Ekim 2003 Salı

Ders Saati: 10:20 – 11:05

Rehber öğretmenimiz olan Azmi Beyin genel olarak ders anlatış biçimi; önce konuyu bir bütün olarak anlatmak ve daha sonrada konuyla ilgili daha önceden hazırlamış olduğu soruları önce öğrencilerden çözmelerini isteyip daha sonra da bu çözen öğrenciler arasından seçtiği kişileri tahtaya kaldırarak soruları çözdürmek şeklindedir. Dersin işleniş biçimi ayrıntıları aşağıdaki tabloda verilmektedir.

Saat

Öğretmen Etkinliği

Öğrenci Etkinliği

10:20

Sınıfa bir önceki ders hangi konuda kaldıklarını ve verdiği ödevleri yapılıp yapılmadığını sorar ve bu sırada yoklama yapar.

Bir önceki ders işlenen konuyu söylerler. Ödevlerini yapan öğrencilerden biri ödev sunuşunu tahtaya çöğer.

10:30

Öğretmen kaldığı yerden konuyu tahtaya yazarak anlatır.

Öğrenciler tahtaya yazılanları not ederler.

10:40

Konu anlatımı bittiğinde öğretmen anlayıp anlamadıklarını sorar ve daha sonra tahtaya konuyla ilgili 5 soru yazar ve öğrencilere birkaç dakika müsaade edip, bu sorulaş cevaplamalarını ister.

Tahtaya yazılmakta olan soruları defterlerine geçirip, soruları cevaplamaya çalışırlar.

10:50

Tahtaya yazılmış olan sorulardan herhangi birini çözmek isteyen varsa tahtaya kalkıp bu soruyu arkadaşlarına anlatarak çözmesini ister.

Öğrenciler parmak kaldırarak tahtaya kalkıp soruyu çözmek için müsaade isterler. Öğretmenin belirlediği bir kişi soruyu arkadaşlarına anlatarak çözer.

10:58

Nöbetçi öğrenciye tahtayı sildirip, tahtaya 4 soru daha yazar.

Tahtaya yazılmakta olan soruları defterine geçirip, soruları cevaplamaya çalışırlar.

11:02

Soruları çözmek isteyen öğrencileri tahtaya kaldırır.

Soruları çözemeyenler tahtadan doğru cevabı defterlerine geçirirler.

11:05

Teneffüs zili çaldığı için öğretmen bir sonraki derste kalınan yerden devam edileceğini söyleyip sınıftan ayrılır.

Öğrenciler teneffüse çıkar.

Soru Sormayı Gözleme

Ders: Geometri

Sınıf: 11 A

Tarih: 30.10.2003

Temel Nitelikli Sorular

Rehber öğretmenimiz Azmi Bey bundan önceki derslerde işlediği ( paralel kenar, kare, dikdörtgen, yamuk) konularını pekiştirici nitelikte sorular çözdü. Sınıftaki her öğrencinin durumuna göre soruların bazıları zor, bazıları kolay sorulardı. Böylece her öğrencinin derse katılmasını sağlıyordu. Öğrencinin tahtada çözdüğü soruyu bütün sınıfın anlaması için kendisi tekrar anlatıyordu.

Sınıftaki Soruların Öğrencilere Dağılışı

Öğretmen kaçıncı soruyu kime sorduğu sınıfın krokisi çizilerek verilmiştir. Kırmızı renk ile gösterilen sayılar kız öğrencilere sorulan soruları , mavi renk ise erkek öğrencilere sorulan soruları göstermektedir.

Göz Teması

Rehber öğretmenimiz soruları sorarken öğrenciler ile göz temasını koruyor, ve göz temasına önem veriyor. Soruyu tahtaya yazarken bile sınıfa sırtını dönmüyor. Öğrenci soruyu cevaplarken yüz ifadesiyle öğrenciyi yönlendiriyor. Öğrencinin cevabı net olarak veremeyeceğini hissettiği zaman müsaade edip öğrenciye yardımcı oluyor. Mimikleriyle, hareketleriyle ve yaptığı esprilerle öğrencinin rahat hareket etmesini sağlıyor.

Zamanlama

Öğretmenimiz tahtaya yazdığı soru adetine göre öğrencinin soruları cevaplaması için yeterince süre veriyor. Fakat bu zamanında diğer öğrencilerin dikkatlerini dağıtmayacak sürede olmasına özen gösteriyor.

Pekiştirme , Övgü veya Yergi

Rehber öğretmenimiz Azmi Bey doğru verilen cevapların özellikle üzerinde duruyor ve doğru cevaplayan öğrenciyi esprilerle övüyordu. Yanlış yapan öğrencilerin cevabına tümüyle yanlış demeyip cevaptaki yanlış olan kısmı öğrenciyi küstürmeden açıklıyor ve öğrencinin doğruyu bulmasına yardımcı oluyor.

Kullanılan Dil

Öğretmenin sorduğu sorular açık ve anlaşılır şekildeydi. Öğrencinin anlamayacağı kelimeler kullanmamaya dikkat ediyor ve anlaşılmayan yerleri açıklayarak anlatıyor. Soruları sorarken jest ve mimiklerinden de yararlanıyordu.

Soru Türleri

Öğrencinin sorduğu sorular önceki konuyu hatırlamak gerektirecek şekildeydi. Böylelikle sorular her konuyu tekrar etmeyi sağlıyordu. Ayrıca öğrencinin öğrendiği bilgileri ne düzeyde yorumlayabileceği ve kullanabileceğini gösteren sorulardı. Öğretmen bu tarz sorular sayesinde sınıfın durumunu da kontrol edebiliyordu.

Öğretmenin Sorduğu Soruların Sınıfa Dağılımı

Öğretmen

Kürsüsü

5 6

7 8

Derslerin Gözlenmesi

Öğretmen Adayı : Burcu Işıl DEMİR

Sınıf: 11 A

Ders: Geometri

Öğretmen(ler): Azmi TUNA

Öğrenci Sayısı: 30

Dersi Planlama: Okul başlamadan önce her öğretmenin olduğu gibi Azmi Beyin de dönem planı hazırladı ve bu plan doğrultusunda konuları işliyordu. Derse girmeden önce anlatacağı konuyu gözden geçiriyor ve soracağı soruların kapsamını ve çözüm yollarını kontrol ediyor.

Başlangıç: Herkese ‘günaydın’ diyerek sınıfa girdi. Öğrencilerle biraz sohbet etti ve bu sırada yoklamayı yaptı. Derse, geçen derste yetişmeyip öğrencilere ödev olarak bıraktığı soruyu çözerek başladı.

Dersin Amaçları: Dersin konusu deltoit’ti ve öğretmenin amacı; deltoit sorularını çözebilmeleri için gerekli olan formülleri ezberletmeden, ispatlayarak öğretmeye çalışmaktı. Dersi anlatırken önceki konularla da bağlantı kurduğu için eski bilgilerin unutulmamasını sağlıyordu.

Öğretme Öğrenme Yaklaşımı: Öğrencilerin formülleri ezberlememesini istediği için ispatları yaparak dersi işliyor Sorunun çözülmesinde önceliği öğrencilere veriyor, eğer öğrenci yapamazsa soruyu kendisi çözüyor. Ders öğretmenin yönetiminde işleniyor.

Öğretim Yöntemleri: Öğretmen konuyu düz anlatım yöntemiyle anlattıktan sonra soruyu çözmeyi (soru – cevap yöntemini kullanarak) öğrencilere bırakıyor. Öğrencilerin soruyu çözmeleri içim zaman tanıyor. Bu zaman içersinde öğrencilerin önünde yada yanında oturan arkadaşlarından yardım almasına (grup çalışması) izin veriyor.

İletişim: Öğretmen sınıfta konuyu anlatırken herkesin rahatlıkla duyabileceği ses tonunda konuşuyor. Konunun önemli olduğunu düşündüğü yerlerde sesini yükselterek vurgu yapıyor.

Öğrencileri Yönetimi: Öğrenciler sınıfta herhangi bir taşkınlık yapmadığı için öğretmen sınıfı yönetmekte zorluk çekmemektedir. Gerekli gördüğü zaman sesini biraz yükseltiyor fakat bu öğrenciyi azarlama şeklinde olmuyor. Öğrencilerin soruyu çözmelerini beklerken sıraların arasında dolaşıyor, soruyu yapamayanlara ufak kopyalar verip yol gösteriyor. Öğrencilerin derse ilgisi azaldığında başından geçen bir olayı yada bir fıkra anlatarak tekrar ilgiyi kendisine çekip derse kaldığı yerden devam ediyor.

Ders Bitirme: Öğretmen dersi bitirirken bir sonraki derste ne işleneceğini söylüyor ve o gün işlenen konu ile ilgili 1-2 soruyu bir sonraki derse ödev olarak bırakıyor.

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Derse katılmalarına göre öğrenciye kanaat notu veriyor. Veli toplantılarında velilerini bilgilendirip evde de çalışmalarını istiyor. Durumu kötü olanlara notlarını yükseltmeleri için sözlü sınav fırsatı veriyor. Genel değerlendirme ise merkezi sınavla her öğrenciye aynı anda yapılıyor.

Okuldaki Araç Gereç ve Yazılı Kaynaklar

Okulda mevcut olan ve kullanılan araç gereç ve yazılı kaynaklarla ilgili şu bilgileri edindim; Matematik ve geometri öğretmenleri Aydın yayınları tarafından basılan Nesibe AYDIN ve Nevzat ASMA’nın Matematik 1-2-3 , Geometri 1-2, ile Etkin yayıncılık tarafından basılan Emrullah KAPLAN’nın hazırladığı Analitik Geometri ders kitapları kullanılıyor. Yardımcı kaynak olarak yine bu yazarların konu anlatımlı ders kitaplarından ve dershanelerin (MEF, Kavram, Final dergisi dershaneleri…vs.) yolladığı kaynaklardan faydalanıyorlar. Ayrıca okulun kütüphanesinde öğretmen gözetimi altında öğrencilerin faydalanabileceği üniversite sınavına yönelik kitaplarda mevcut. Kütüphane; eğer kütüphanede durabilecek nöbetçi öğretmen varsa kullanıma açık oluyor.

Okulda bilgisayar derslerini uygulamalı yapabilecekleri bilgisayar laboratuarları, fen bilgisi dersleri için fen laboratuarları ve İngilizce hazırlık sınıflarının daha öğretici bir şekilde ders yapabilmeleri için DVD ve TV bulunuyor.

Derslerin daha işlevsel geçmesi için okulda projeksiyon aleti, tepegöz gibi aletler mevcut ancak okul müdürü bu aletlerin öğretmenler tarafından yeterince kullanılmadığını düşünüyor. Fotokopi aletini öğretmenler çoğunlukla yazılı kağıtlarını çoğaltmak için kullanıyorlar.

Okulda coğrafya ve tarih derslerinde kullanılmak için çeşitli haritalar ve geometri derslerinde kullanılması için (katı cisimler konusu için; silindir, koni, prizmalar…vs.) çeşitli araçlar var ve bunları hemen hemen bütün branş öğretmenler derslerinde kullanılıyor.

Dersin Yönetimi ve Sınıfın Kontrolü

Sınıf: 11 A

Tarih: 6 Kasım 2003 Perşembe

Dersin başlangıcında, öğretmen sınıfa girer girmez derse başlamıyor. Önce biraz sohbet ediyor ve bu sırada öğrencilerin yerlerine oturmaları için beklerken bir yandan da yoklama yapıyor. Derse geç kalan öğrenciler rahatsızlık vermeden sessizce yerlerine geçiyorlar. Derse ise, geçen derste verdiği ödevin yapılıp yapılmadığını sorarak başlıyor. Ödev sorularını çözdükten sonra derse kaldığı yerden devam ediyor.

Ders sırasında ; öğretmen öğrencilerine mümkün olduğunca isimleriyle hitap ediyor yada hepsine seslenirken ‘arkadaşlar’ diye hitap ediyor. Konuşurken hepsinin yüzlerine bakıyor. Soruyu tahtaya yazarken öğrencilere sırtını dönmemeye çalışıyor. Öğrencilere soruyu çözmeleri için vakit verdiğinde bütün sınıfın soruyu çözüp çözmediğini görmek için sınıfın arkasında durup herkesi göz ucuyla kontrol ediyor.

Stratejiler; Öğrencilerin derse katılmalarını sağlamak için soru-cevap yöntemini çok kullanıyor. Öğrencilerden biri soruyu çözdükten sonra başka b,r öğrenciye ‘arkadaşın soruyu nasıl çözdü? Anlatır mısın?’ diyerek öğrencilerin derse dikkatini sağlıyor. Soruyu doğru çözen öğrenciyi esprilerle tebrik ediyor. Yanlış yapanları ise küstürmeden hatalarını söyleyip doğru sonucu bulmalarına yardımcı oluyor.

Ders sonunda; öğretmen dersi bitirirken bir sonraki derste ne işleyeceğini söylüyor ve o gün işlenen konuyla ilgili sorular yazıp bir sonraki derse ödev olarak bırakıyor. Bu şekilde öğrencilerin evde de ders çalışmalarını sağlıyor. Teneffüs zili çalmadan öğrencileri serbest bırakmıyor. Bazen bir sonraki derslerin ne olduğunu, dersin nasıl gittiğini ve sınavlarının ne durumda olduğunu soruyor.

Okul Müdürü ve Okul Kuralları

Okul müdürü Ali ÇİZMAZ ile grup halinde görüşüp aşağıdaki sorulara cevap aldık

Müdürün okuldaki çalışmalarla ilgili başlıca amaçları nelerdir?

Bilim ve teknolojinin farkında olan, değişime ve gelişime açık, öğrenmeyi temel ihtiyaç kabul eden , değerlerini yaşayan ve yaşatan, hoşgörü sahibi, farklılıkları zenginlik kabul eden, en az bir yabancı dil bilen , sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımcı, kendini sorgulayan etkili ve nitelikli, çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmektir.

Müdür, okuldaki öğretmenlerden neler beklemektedir?

Okul müdürü Ali bey kendisini teknik direktör, öğretmenleri de takım olarak gördüğünden bütün takımın başarılı olmasını istiyor. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesinin başarılı olması için herkesin çalışması gerektiğine inanıyor. Öğretmenlerin okullarını ve mesleklerini sevmelerini gerektiğini, kendilerini sürekli yenileyerek, geliştirerek (hem branşta hem de formasyon olarak) gelişime ve değişime açık olarak mesleklerinde ilerlemeleri gerektiğini düşünüyor. Öğretmenlerin hem kendisiyle hem meslektaşlarıyla hem de velilerle ve diğer çalışanlarla iyi ilişkiler içinde olmasını istiyor.

Müdürün, yeni öğretmenlerin okula ve görevine uyum sağlamalarındaki rolü nedir?

Okulu tanımalarına, uyum sağlamalarına, adapte olmalarına yardımcı oluyor. Yeni öğretmenleri meslektaşlarıyla tanıştırıp, ihtiyaçlarını karşılayarak, eksiklerini tamamlayarak ..vs. onlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Okul müdürüne göre başarılı öğretmenlerin özellikleri nelerdir?

Müdür Ali bey , öğretmenlerini gözleyerek onların başarılarını değerlendiriyor. Derslere girip öğretmenleri ders anında izliyor. Mesleğini benimseyen, yeniliklere açık zamanla gelişim gösteren öğretmenlerin başarılı olabileceğine inanıyor. Müdür bey ‘öğretmenin ne kadar bildiği önemli değil dinleyen ne kadar anlamış önemli olan budur.’ görüşünü benimsiyor.

Öğretmenin başarısını 1 yıllık performansının değerlendirildiği sicil raporlarıyla not vererek gösteriyor. Ama bu raporların sadece müdür tarafından değil, ayrıca öğrenci ve öğretmenin kendisi tarafından da doldurulması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca öğrencilerinden öğretmenleri hakkında fikirlerini de soruyor.

Müdürün , öğrenci ve öğretmenlerde görmek istediği davranışlar nelerdir?

Müdür, öğrencilerinin okullarını sevmelerini ve okullarına çıkmalarını, ödevlerini yapmalarının, eğitsel ve sosyal faaliyetlere katılmalarını, saygı sınırını aşmadan her şeyi uygun şekilde isteyerek araştırmacı olmalarını istiyor.

Öğretmenlerin ise mesleklerini severek yapmalarını kendilerini sürekli geliştirmelerini her türlü imkanları kullanarak en iyi şekilde derslerini işlemelerini, başarılı öğrenciler yetiştirmelerini istiyor

Okul yönetiminin yapısı nasıldır?

Müdür Müdür baş yardımcısı (2 kişi) Rehberlik servisi Öğretmenler

7) Öğrenci temsilcileri nasıl seçiliyor? Okul yönetimindeki rolleri nelerdir?

Her sınıf kendi temsilcisini seçiyor ve öğrenci kurulunu oluşturuyor. Bütün okul oylaması ile bu sınıf temsilcileri içinden okul temsilcisi seçiliyor. Temsilciler çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu vakitlerde maddi durumu iyi olmayan ailelere iftarlık yemek yardımında bulunuyorlar. Kendi mezuniyetlerini ayarlıyorlar…vs İstekler yapılabilir boyutta olduğu sürece idare tarafından kabul ediliyor.

8) Okuldaki araç ver gereçler yeteri kadar kullanılıyor mu?

Müdür Bey tepegözün, laboratuarların, bilgisayarların ve diğer araç ve gereçlerin yeterli düzeyde kullanıldığını düşünüyor.

9) Eğitimin iyi yapılması için neler yapılıyor?

Okul gelişim yönetim ekibi var. Okul müdürü, müdür yardımcıları, rehberlik birimi, öğretmen kurulunu temsilen iki öğretmen, öğrenci kurulunu temsilen iki öğrenci ve veli temsilcilerinden oluşuyor. Her ay bir kere toplanıyorlar ve ne yapmaları gerektiğini tartışıp eyleme döküyorlar.

10) Sınavlar nasıl yapılıyor? Değerlendirme nasıl oluyor?

Sınavlar merkezi sistem ile yapılıyor. Öğrenciler ve sınıflar birbirlerine karıştırılıyor. Sorular zümrece hazırlanıyor. Zümreler bütün yıl birlikte çalışıyorlar, böylece sınıflar arasında verilen eğitimde farklılıklar oluşmuyor. Sınıflar karıştırılınca öğrencilerin kopya çekmeleri engelleniyor ve öğrencilerin değerlendirme sonucunda gerçek durumları gözleniyor.

11) Öğretmenin öğrenciyi dönemdeki ders boyunca derse almama yetkisi var mı?

Öğrenciyi dersten çıkarma yetkileri yok. (serbest bırakmazlar ama rehberliğe veya idareye yollayabilirler.) Öğrenci dersi işlenemez duruma getiriyorsa disiplin kuruluyla karşılaşıyor. Bugüne kadar okuldan atılan olmamış ama uzaklaştırma alan öğrenci olmuş.

Okul ve Toplum

Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi İstanbul’un boğaz kenarında ki en mutena ilçelerinden olan Beşiktaş’tadır. Beşiktaş’ın en işlek caddesi olan Barbaros Bulvarı üzerindedir. Yıldız Teknik Üniversitesi de Beşiktaş ta olduğu için Beşiktaş bir öğrenci semtidir diyebiliriz. Ayrıca Beşiktaş ta okulun düzenli bir gezi programı ile ziyaret edebileceği yerler mevcuttur. Denizcilik müzesi, Yıldız sarayı, Çırağan sarayı, Dolmabahçe sarayı ve bir çok cami bu semtte olduğu için öğrenciler kendilerini şanslı saymalılar.

Velilerin çoğu veli toplantıları dışında da okulu ziyaret ediyorlar. Bazıları okul aile birliği üyeleriler. Okul gelişim yönetim ekibinde bütün velileri temsilen birkaç veli bulunuyor. Okulun ve eğitimin daha iyi yönlere gitmesi ve hedeflerini gerçekleştirmesi için katkıda bulunuyorlar.

Fen bilgisi veya sosyal bilgiler derslerindeki çevre incelemeleri kapsamına alınmasında yararlı olabilecek yerler var. Fen bilgisi dersi için botanik bahçesi olan Yıldız parkı buna örnek gösterilebilir. Sosyal dersler içinde çevredeki müzeler saraylar ve yakında bulunan bir çok tarihi yerler faydalı olabilir.

Okul kendi öğrencileri için, özellikle lise 3 öğrencilerine yönelik meslek seçimlerinde yararlı olarak . kendi mesleklerinin uzmanı olan kişileri çağırıp öğrencilere mesleklerini ve mezun oldukları üniversiteleri tanıtmaları için seminer düzenliyor.

OKUL DENEYİMİ ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Bir yıldır özel bir dershanede etüt öğretmenliği yapmama rağmen Sakıp Sabancı Anadolu Lisesinde yaptığım gözlemler sayesinde çok şey öğrendim. Dershanede öğrencilerle birebir çalıştığım için sınıf ortamı hakkında pek tecrübem yoktu. Bu gözlemler sayesinde sınıfa nasıl hakim olacağımı, 45 dakikalık ders süresini en yararlı şekilde nasıl değerlendirebileceğimi, bir gruba nasıl ders anlatmam gerektiğini ve bu öğrencilerin ders süresi boyunca dikkatlerini derse vermelerini nasıl sağlayacağımı öğrenmeye çalıştım. Dersten önce nasıl hazırlık yapmam gerektiğini ve ders sırasında sesimi, yüz mimiklerimi, el ve kol hareketlerimi nasıl kullanmam gerektiğine rehber öğretmenleri gözleyerek öğrenmeye çalıştım. Bunların yanında öğretmenliğin sadece ders anlatmak olmadığını, çeşitli görev ve yetkilerimin de olacağını öğrendim.

Okul deneyimi 2 etkinliklerinin de bana ve diğer öğretmen arkadaşlarıma çok şey katacağını düşünüyorum.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.