Okul Deneyimi Çalışmalarının Değerlendirilmesi

Egitim kategorisine 12 Temmuz, 2007 tarihinde eklendi, 19 defa okundu

OKUL DENEYİMİ ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Okul; işlek bir yol üzerinde yer alıyor. Bu okuldaki öğrencilerin aileleri genellikle işçi kesimini oluşturuyor. Tuvalet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğine özen gösterilmiyor. Fakat tiyatro salonu, okul bahçeleri, laboratuar bulunuyor. Sınıflar ders yapımına uygun olarak hazırlanmış.

Öğrenciler; evleri okula yakın yerde bulunuyor. Öğrenciler heterojen sınıfları oluşturuyor. Bazısı başarılı bazısı, anlama güçlüğü çekiyor., bazısı da kendi iç dünyasına kapanmış. Öğrenciler çok soru soruyorlar. Öğrenci velilerinin bazıları çocuğuna ilgi, bazıları ise ilgisiz ve veli toplantısına bile katılmak istemiyor. Öğrencilerin çoğu hareketli, neşeli, Birinci sınıf olduklarından daha çok oynamak istiyorlar.

Öğretmen; öğrencileri ile ilgileniyor fakat bize vakit ayırmıyor. Sınıf seviyesinin küçük olmasından boş vakti fazla kalmıyor. Staj konusunda yeterince bilgisinin olduğunu sanmıyorum. Etkinlikleri hazırlarken yardımının fazla olmadığını düşünüyorum. Buna rağmen öğrencilerinin seviyesine inmeye çalışıyor. Açık, anlaşılır bir dil kullanıyor. Pekiştireç olarak, aferin, yıldızlı pekiyi gibi şeylerle öğrenciyi güdülüyor. Ödevleri kontrol ediyor. Fişleri öğretirken hikayelendirmeden, dramdan yararlanıyor.

Danışman; raporlarımızın kontrol ediyor, hatalarımız gösteriyor ve eksiklerimizi tamamlıyor. Bize sorular soruyor ve görüşlerimizi alıyor. Ödevleri zamanında topluyor. Mesleğimizle ve problemlerin çözümüyle ilgili sorular yönelterek neler yapabileceğimizi değerlendiriyor. Etkinlikler hakkında bilgi veriyor, ve önemli yerlerin üzerinde duruyor.

Ben; Bazı etkinlikleri diğer sınıf seviyelerine göre yaptım. Sınıf seviyesi düşük olduğundan, öğrenci seviyelerine inebilmeyi öğrendim. Sorularını sabırla cevaplamayı, eşit davranmayı öğrendim. Onları sevdiğimi hissettirmeyi öğrendim. Psikolojilerini ve nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. Planın gerekli olduğunu anlatımda bundan yararlanmayı kavradım. Öğrencinin başarılı olabilmesinde ailenin, okulun ve öğretmenin gerekli olduğunu anladım. Okuma – yazmada dikkat edilmesi gerekenleri öğrendim.

Sonuç; Bu ders bana nasıl bir öğretmen olacağım hakkında rehber oldu. Öğretmen adayları için gerekli bir ders. Öğretmeninde mesleğinde başarısı için öğrenciyi sevmesi, ilgilenmesi ve başarıya güdülemesi gerekir. Bu dersin uygulamalı olarak yaptırılması çok önemli. Böylelikle mesleğimiz hakkında bir ön bilgi kazanmış oluyoruz.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.